Książkomaty zawitały do Krakowa. Książki dostępne 24/7

2021-12-06 16:37
Książkomaty zawitały do Krakowa. Książki dostępne 24/7
Autor: Kuba Paduch, Radio ESKA Tak wygląda książkomat przy ulicy Powroźniczej 2.

Książki z biblioteki dostępne od ręki o każdej porze dnia i nocy. Biblioteka Kraków uruchomiła trzy pierwsze książkomaty i jednocześnie zapowiada, że będzie ich więcej. Urządzenia mają przede wszystkim ułatwić dostęp do książek czytelnikom, którzy pracują do późna lub z innych powodów nie mają czasu wybrać się do biblioteki w godzinach otwarcia.

Dostęp do wszelkiego gatunku ksiąg dwadzieścia cztery godziny na dobę. Biblioteka Kraków uruchomiła 3 książkomaty. Obok siedziby instytucji przy ulicy Powroźniczej 2, oraz dwóch filii przy ulicach Radzikowskiego 16 i Agatowej 33. Każde urządzenie ma w sumie 42 skrytki i jest bardzo proste w użyciu.

Zamówiłem książkę przez nasz katalog internetowy i jako miejsce odbioru wybrałem książkomat przy ulicy Powroźniczej. Teraz trzeba kliknąć "odbiór" i przyłożyć kartę biblioteczną kodem kreskowym do czytnika. Po chwili otwiera się skrytka z naszym zamówieniem - tłumaczy Krzysztof Kwiecień z Biblioteki Kraków.

Książkomaty będą dostępne także w dni wolne od pracy. Biblioteka uczula jedynie, że można do nich zamówić maksymalnie 5 pozycji na osobę. Korzystać z nich mogą wszyscy.

Urządzenia te są również przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami. Postaraliśmy się, żeby ekrany do nich były położone niżej tak, żeby na można było skorzystać na przykład z wózka. Najniższe skrytki są właściwie przy samej ulicy więc łatwo jest dla różnych osób, w tym dzieci, z nich skorzystać - mówi rzecznik Biblioteki Piotr Wasilewski.

Urząd Miasta Krakowa deklaruje, że jest możliwość aby za jakiś czas przy każdej z 60 filii Biblioteki stanął książkomat. Pracownicy Biblioteki Kraków uczulają, że do książkomatów nie można zamawiać gier planszowych oraz prasy. Książki będą dostarczane do nich od poniedziałku do piątku.

W Rzeszowie powstał książkomat. To pierwsze takie urządzenie na Podkarpaciu
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE