Bulwary Wawel

i

Autor: Pixaby

Krakowski Panel Klimatyczny: neutralność klimatyczna do 2050 roku

2021-06-16 17:02

Ponad trzydzieści rekomendacji dla władz miasta - to efekt zakończonego właśnie krakowskiego panelu klimatycznego. Przez dwa miesiące mieszkańcy, a także organizacje ekologiczne i eksperci szukali sposobów na ograniczenie zużycia energii i zwiększenie wykorzystania źródeł odnawialnych.

Najważniejsze rekomendacje dotyczą osiągnięcia przez miasto neutralności klimatycznej w 2050 roku. 

Najważniejsze jest określenie celu, jakim jest dążenie do neutralności klimatycznej tak szybko, jak to będzie możliwe, także wskazanie celów pośrednich, czyli 30 proc. redukcji do roku 2030 i 80 proc. redukcji do roku 2040 - wyjaśnia Andrzej Łazęcki, wicedyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej krakowskiego magistratu.

Swoje działania w tym celu miasto będzie realizowało na podstawie przygotowanej z udziałem mieszkańców strategii klimatycznej.

Nie jest to zbyt progresywne podejście, inne metropolie wyznaczają sobie dużo ambitniejsze cele. Niestety urzędnicy przedstawili opinię, że rok 2030, jako data osiągnięcia neutralności klimatycznej jest absolutnie nierealny, pomimo, że już wcześniej miasto komunikowało taki cel - stwierdza. 

Urzędnicy zapowiadają, że miasto będzie dochodziło do neutralności klimatycznej na podstawie przygotowanej z udziałem mieszkańców strategii.

Cięcie lilaka pospolitego (bzu) po kwitnieniu
Sonda
13 dni wolnych to wystarczająca liczba?