Krakowscy lekarze o szczepionkach: opóźnienia w dostawach i piętrząca się biurokracja

2021-02-16 13:26
Krakowscy lekarze o szczepionkach: opóźnienia w dostawach i piętrząca się biurokracja
Autor: Kuba Paduch, Radio ESKA Nadal wielu serniorów, którzy przychodzą się zaszczepić jest odprawianych z kwitkiem.

Narodowy Program Szczepień przeciwko COVID-19 znów w atmosferze chaosu i dezorganizacji. Szczepionki dla seniorów które miały dotrzeć w poniedziałek do krakowskich przychodni ostatecznie nie dotarły. Mają przyjechać dopiero jutro. Medycy musieli dzwonić do zdezorientowanych seniorów i przekładać ich terminy szczepień na kolejne dni. Wielu z nich nadal przychodzi na umówione terminy, bo nie wszyscy zostali poinformowani o zmianie.

"Narodowy Program Szczepień ma więcej wspólnego z propagandą niż z leczeniem" - to słowa pełnomocnika do spraw Podstawowej Opieki Zdrowotnej Okręgowej Izby Lekarskiej w Krakowie. Doktor Jerzy Radziszowski rozumie rozgoryczonych pacjentów, którzy najpierw dowiadują się, że mają termin szczepienia, a potem dostają telefon, że nie ma dawki. Jest to męczące również dla medyków.

Musimy pacjentów powiadomić telefonicznie, wykonać setki połączeń, musimy również dokonać zmiany w systemie E-rejestracja. Jest to niestety też uciążliwe dla personelu. Wymaga to wykonania wielu operacji zmiany grafików, które niestety też trzeba wprowadzać ręcznie. Ten proces automatyzacji jest mocno ograniczony - mówi.

Doktor Radziszowski nie rozumie jak to możliwe, że zabrakło szczepionek na drugą dawkę seniorów, które rząd gwarantował. Dodaje, że to nie jest jedyny problem. System E-rejestracji bardziej przeszkadza niż pomaga.

W przypadku małych podmiotów, gdzie szczepi się, powiedzmy 30 pacjentów tygodniowo jest to nieodczuwalne, ale w mojej placówce, kiedy szczepiliśmy po 900 pacjentów tygodniowo w Domach Pomocy Społecznej szczepiliśmy tych pacjentów w ciągu 3,5 dnia, natomiast 3 dni wprowadzaliśmy dane do systemu informatycznego - tłumaczy.

Medycy zwracają również uwagę, że problemy z dostawami szczepionek powodują skracanie ich terminu ważności, który wynosi 5 dni po wyjęciu z zamrażarki. Tymczasem Narodowy Fundusz Zdrowia zobowiązał placówki, że szczepienia przeciw COVID nie mogą zakłócić ich normalnego funkcjonowania i powodować utrudnień dla pacjentów.

Puste busy na szczepienia dla seniorów
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE