Krakowianki lepsze w szukaniu zatrudnienia niż Krakowianie

2021-11-02 12:58

W Krakowie bezrobocie spada szybciej wśród kobiet niż mężczyzn. Takie statystyki opublikował tutejszy Grodzki Urząd Pracy. We wrześniu urzędnicy odnotowali około 800 mniej zarejestrowanych bezrobotnych Krakowianek niż Krakowian. Przed rozpoczęciem pandemii koronawirusa te liczby były dużo bliższe.

W dobie pandemii Krakowianki lepiej sobie radzą na rynku pracy niż Krakowianie. Tak wynika z danych Grodzkiego Urzędu Pracy. W 2019 roku liczby zarejestrowanych bezrobotnych mężczyzn i kobiet w Krakowie były zbliżone. Rok później wzrosły z powodu lockdownu. Od początku tego roku spadają, ale w przypadku kobiet znacznie szybciej.

Myślę, że może to wynikać przede wszystkim z tego, że do tej pory Panie mimo wszystko jednak najczęściej zajmowały się domem, zajmowały się dziećmi a w tym momencie, kiedy ruszyła praca zdalna, one też są w stanie pracować. Mogą łączyć wszystkie obowiązki - mówi Anna Polańska z GUP.

We wrześniu zarejestrowanych bezrobotnych Krakowianek było o 800 mniej niż mężczyzn na poziomie około 7,5 tysiąca. Przyznają, że pandemia w nie uderzyła, dlatego muszą działać.

Wiele moich koleżanek przez pandemię straciło pracę w szczególności w gastronomii, ale działają, starają się - mówi jedna - rozpoczynam własną działalność gospodarczą. Tak wyszło, że akurat teraz, ale pandemia na pewno dała jakiś tam czas na namysł i podjęcie decyzji - dodaje inna.

Urzędnicy GUP nazywają te zmiany rewolucją i podkreślają, że powinny być punktem wyjścia do dyskusji na temat systemowej aktywizacji zawodowej kobiet i mężczyzn oraz różnic między nimi w tym zakresie.

Kto lepiej prowadzi samochód, kobiety czy mężczyźni? | ESKA XD - Prosto z salonu #18
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE