ŻYCIE MIASTA

Nowe kaczkomaty pojawiły się w Krakowie. Automaty wydają karmę bezpłatnie [ZDJĘCIA]

2023-11-27 9:21

Automaty ze zbilansowanym pożywieniem dla ptaków wodnych znów można znaleźć w Krakowie — poinformował Zarząd Zieleni Miejskiej. Tzw. kaczkomaty stanęły przy Zalewie Nowohuckim i Bagrach, w Parku Zaczarowanej Dorożki, Duchackim i Parku im. Tadeusza Kościuszki, a dostępna w nich karma jest za darmo.

Kraków. Zarząd Zieleni Miejskiej postawił kaczkomaty z darmową karmą dla ptactwa wodnego

Automaty wydają dla chętnych karmę bezpłatnie, cztery razy na godzinę. Znajdziemy w nim zbilansowaną karmę, odpowiednią do karmienia nią ptactwa wodnego. Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie zastrzegł jednak, aby korzystać z nich tylko w przypadku ujemnych temperatur i śniegu oraz w odpowiednim miejscu — z dala od drapieżników. W komunikacie Zarządu Zieleni Miejskiej (ZZM) podkreślono, że pokarmu nie należy wrzucać do wody, ponieważ stwarza to zagrożenie dla ekosystemu i szkodzi ptactwu. W miejscu dokarmiania warto natomiast pozostawić pojemnik z wodą.

Nie wolno dokarmiać kaczek chlebem

Wbrew powszechnej opinii przedstawiciele ZZM przestrzegają przed dokarmianiem ptaków chlebem. Chociaż przyjęło się to dawno temu, to jest bardzo szkodliwe dla ptactwa wodnego, ponieważ może doprowadzić do zakwaszenia ich organizmów. Ponadto niezwykle ważny jest sposób dokarmiania kaczek. Pod żadnym pozorem jedzenia nie można wrzucać do wody — mokry pokarm jest nie tylko niezdrowy dla ptactwa, ale także stanowi duże zagrożenie dla lokalnego ekosystemu. 

— Bardzo nas cieszy fakt, że coraz więcej osób korzysta z kaczkomatów, a nie wyciąga bochenka chleba zza płaszcza. Dlaczego? Chleb nie jest odpowiednim pożywieniem dla ptactwa wodnego! Nie dostarcza im żadnych właściwości odżywczych, mikroelementów oraz witamin. Kiedy dochodzi do trawienia chleba wytwarza się kwas chlebowy, który prowadzi do zakwaszenia układu pokarmowego ptaków, a następstwem jest kwasica żołądka. Sól, którą zawiera chleb zaburza ich gospodarkę wodną organizmu. Właśnie dlatego, nie bierzemy ze sobą chleba na spacer — no, chyba że sami mamy zamiar go zjeść — przekazał ZZM na Facebooku.

QUIZ: lata 70. Wiedzę o tej dekadzie posiadają tylko nieliczni

Pytanie 1 z 10
Elvis Presley był niekwestionowanym królem rock'and'rolla. W którym roku zmarł?
Elvis Presley

Kaczkomaty w Krakowie stanęły w kilku lokalizacjach

Projekt jest realizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego. W 2021 r. tzw. kaczkomaty stanęły przy Zalewie Nowohuckim i w Parku Zaczarowanej Dorożki. Obecnie nowe urządzenia pojawiły się przy Zalewie Nowohuckim, Parku Zaczarowanej Dorożki, Parku Duchackim,  przy Bagrach i Parku im. Tadeusza Kościuszki. "Jeśli chcemy pomagać, róbmy to dobrze, a przede wszystkim mądrze" — zaapelował Zarząd Zieleni Miejskiej do mieszkańców Krakowa.

Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie zaprezentował miejskie kaczkomaty. Wydadzą karmę za darmo:

Zima na Podkarpacie przyszła już w listopadzie