Zakaz używania telefonów komórkowych w szkołach w Polsce

i

Autor: Freepik Młodzież ze smartfonami

WIADOMOŚCI

Zakaz używania telefonów komórkowych w szkołach w Polsce? Wyjaśniamy, jak to wygląda w praktyce

2023-07-13 11:41

Zakaz używania telefonu komórkowego w szkole to kontrowersyjny temat, który budzi wiele emocji zarówno u młodzieży, jak i rodziców. Wyjaśniamy, jak wygląda w praktyce egzekwowanie takiego zakazu oraz jakie przysługują prawa i obowiązku uczniowi w związku z korzystaniem ze smartfona w szkole.

Spis treści

  1. Zakaz używania telefonu komórkowego w szkole
  2. Czy szkoła może zakazać używania telefonu komórkowego na przerwie?
  3. Czy uczeń może korzystać z telefonu na przerwie?
  4. Czy nauczyciel może odebrać uczniowi telefon?
  5. Dlaczego nie powinno się używać telefonu komórkowego w szkole?

Zakaz używania telefonu komórkowego w szkole

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zaproponował w lutym 2023 roku wprowadzenie odgórnego zakazu używania telefonów komórkowych w szkołach. Dzieci i młodzież nie mogłyby posługiwać się swoim smartfonem w czasie lekcji i na przerwach. Polityk uważa, że jest to potrzebne zwłaszcza w szkołach podstawowych. Zdaniem ministra, po przyjściu do szkoły telefon powinien lądować w szafce i być odbierany dopiero przy wyjściu z placówki.

— Wchodzimy do szkoły i zostawiamy telefon w szatni lub odpowiedniej szafce. Zabieramy go wychodząc lub jeśli jest pilna konieczność skontaktowania się z rodzicami (…) Rodzice mają prawo do kontaktu z dziećmi, mają swoje programy w tych smartfonach np. obserwują drogę do szkoły, tu musi być wypracowane klarowne, dobre stanowisko — podkreślił Czarnek.

Czy szkoła może zakazać używania telefonu komórkowego na przerwie?

Prawo oświatowe a telefony komórkowe — od 2017 roku tę sprawę reguluje polskie prawo oświatowe. Chociaż ustawa nie narzuca odgórnie wszystkim szkołom wprowadzenia takiego zakazu, to daje możliwość, aby każda placówka oświatowa mogła samodzielnie podjąć taką decyzję. Zakaz używania telefonu komórkowego w szkole może zostać regulowany poprzez zapisy w statucie danej placówki. Należy jednak podkreślić, że w myśl prawa oświatowego, szkoła nie może całkowicie zakazać uczniom przynoszenia telefonu, określa za to warunki z jego korzystania.

QUIZ. Słynne koty popkultury. Czy znasz je wszystkie?

Pytanie 1 z 11
Jak ma na imię kotka słynnego projektanta Karla Lagerfelda?

Czy uczeń może korzystać z telefonu na przerwie?

Art. 99 prawa oświatowego określa obowiązku ucznia względem szkoły. Stąd dowiemy się, czy szkoła może zakazać używania telefonu komórkowego na przerwie? Otóż w myśl przepisów dzieci i młodzież są zobowiązani do korzystania na przerwach ze smartfonów według zasad określonych w statucie szkoły. Jeśli w danej placówce nie ma zakazu korzystania z telefonów komórkowych na przerwach, wtedy uczniowie mogą swobodnie z nich korzystać. Do obowiązków młodzieży należy jedynie:

  1. Właściwego zachowania podczas zajęć edukacyjnych.
  2. Usprawiedliwiania, w określonym terminie i formie, nieobecności na zajęciach edukacyjnych, w tym formy usprawiedliwiania nieobecności przez osoby pełnoletnie.
  3. Przestrzegania zasad ubierania się uczniów na terenie szkoły lub noszenia na terenie szkoły jednolitego stroju – w przypadku, o którym mowa w art. 100 obowiązek noszenia przez uczniów jednolitego stroju.
  4. Przestrzegania warunków wnoszenia i korzystania z telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych na terenie szkoły.
  5. Właściwego zachowania wobec nauczycieli i innych pracowników szkoły oraz pozostałych uczniów.

Czy nauczyciel może odebrać uczniowi telefon?

Używanie przez uczniów smartfonów podczas lekcji może negatywnie wpłynąć nawet na całą klasę. Jeśli uczeń słucha głośnej muzyki lub w inny sposób przeszkadza w prowadzeniu lekcji. Wówczas nauczyciele mogą pokusić się o zabranie telefonu komórkowego. Niestety według polskiego prawa, nauczyciele nie mają do tego prawa. Jak wskazuje art. 64 ust 3 Konstytucji Rzeczypospolitej, pracownicy szkoły nie mogą zabierać uczniom ich telefonów i przechowywać poza ich dostępem. W sytuacji, kiedy uczeń korzysta z telefonu na lekcji, nauczyciel może poprosić o schowanie go lub odłożenie na bok.

Dlaczego nie powinno się używać telefonu komórkowego w szkole?

Wiele osób zastanawia się, czy w szkole powinien być wprowadzony zakaz przynoszenia telefonu komórkowego na lekcje? Argumentem za tym są coraz powszechniejsze uzależnienia dzieci i młodzieży od wirtualnego świata. Ponadto według najnowszych badań istnieje negatywny związek między używaniem urządzeń do innych celów niż nauka a osiągnięciami uczniów. Przeciwnicy zakazu używania telefonu komórkowego w szkole argumentują z kolei, że uczniowie powinni korzystać z najnowszych osiągnięć technologii, jeśli ułatwi im to naukę.

— Dotychczasowe badania dostarczają dowodów na to, że telefony używane podczas lekcji mają negatywny wpływ na wyniki w nauce i długoterminową zdolność uczenia się — podaje na swojej stronie wydział edukacji Uniwersytetu Harvarda.

Namioty przed sklepem, szał na ręczniki, dzieci śpiące w kulkach. Zobacz, jak wyglądało otwarcie Ikei w Krakowie w latach 90.:

Otwarcie parku im. Wisławy Szymborskiej w Krakowie 02.07.2023. Tłumy krakowian świętowały 100. urodziny Noblistki!