Policja

i

Autor: Pixabay

Trwa sprawa Jana Targosza

Kraków: zabójstwo profesora AGH. Biegli stwierdzili niepoczytalność podejrzanego o zabójstwo

2023-03-16 7:38

Zarzut zabójstwa, przy uwzględnieniu, że sprawca działał w stanie niepoczytalności, przedstawiła prokuratura Leszkowi O. w toku śledztwa w sprawie śmierci profesora AGH Jana Targosza.

Zabójstwo Jana Targosza - prof. AGH w Krakowie

Przypomnijmy, do zdarzenia doszło w domu profesora na osiedlu w Nowej Hucie w nocy z 5 na 6 lipca 2022 r. 7 lipca zarzut zabójstwa 71-latka postawiono Leszkowi O.

Jak przekazała teraz PAP Prokuratura Okręgowa w Krakowie, "w toku śledztwa Leszkowi O. przedstawiono zarzut z art. 148 § 1 k.k. w zw. z art. 31 § 1 k.k.", czyli zarzut zabójstwa, przy uwzględnieniu, że sprawca działał w stanie niepoczytalności.

W najbliższym czasie przewiduje się zakończenie śledztwa i skierowanie do sądu stosownej skargi – poinformowała.

Czas trwania śledztwa wynika z konieczności przeprowadzenia niezbędnych czynności procesowych, w tym także kwestii związanych z poczytalnością lub nie osoby podejrzanej - i to jest najbardziej długotrwałe – wyjaśnił rzecznik Prokuratury Okręgowej w Krakowie prok. Janusz Hnatko.

Podejrzany przebywa w areszcie.

Śmierć Jana Targosza. Co się wydarzyło w domu profesora AGH?

Przyczyną zgonu ofiary były obrażenia zadane tępym narzędziem, co potwierdziły wyniki sekcji zwłok. Na ciele zmarłego odkryte zostały też inne obrażenia, m.in. w okolicach uda, a także złamania kości.

Jak informowała w lipcu prokuratura, w sprawie zebrany został materiał dowodowy w postaci m.in. śladów krwi z miejsca zdarzenia, wstępnych wyników sekcji zwłok i fragmentów nagrania z telefonu komórkowego, które przedstawiają częściowy przebieg zdarzenia.

Prokuratura ustaliła wówczas, że przed zdarzeniem mężczyzna spotkał się ze swoim kolegą z lat szkolnych i wspólnie pili alkohol. Początkowo była tam też żona zmarłego, ale opuściła ona spotkanie i poszła spać - według ustaleń nie słyszała nic, co świadczyłoby o tym, że w jej domu dzieje się coś niepokojącego.

O tym, co wydarzyło się w nocy, pogotowie zawiadomił sam znajomy profesora, który zatrzymany został już przed domem zmarłego; O. był wtedy pod wpływem alkoholu i nie mógł wyjaśnić, jaki był przebieg tego zdarzenia.

Na miejscu znalezione zostało narzędzie, którym zadano jedno z obrażeń, a także inne ślady i dowody; zabezpieczony został również monitoring zamontowany w pobliżu domu.

Jan Targosz był doktorem habilitowanym inżynierem, profesorem Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki.

Ile zarabiają polscy policjanci? Sprawdźcie poniżej

Rosyjskie ogórki na polskich bazarach!
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE