Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie wycofuje się z Rady do spraw Szkolnictwa Wyższego, Nauki i Innowacji powołanej przez prezydenta

i

Autor: FB Stanisław Mazur Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie wycofuje się z Rady do spraw Szkolnictwa Wyższego, Nauki i Innowacji powołanej przez prezydenta

Wiadomości

"Nie mogę pozostać bierny". Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie wycofuje się z rady przy prezydencie RP

2023-05-30 10:52

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o powołaniu Państwowej Komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022 i skierował ją w trybie następczym do Trybunału Konstytucyjnego. W akcie sprzeciwu rektor UEK, prof. Stanisław Mazur, zrezygnował z zasiadania w Radzie do spraw Szkolnictwa Wyższego, Nauki i Innowacji powołanej przez prezydenta.

"Wady prawne, antydemokratyczny charakter". Rektor krakowskiej uczelni o ustawie podpisanej przez Andrzeja Dudę

Rektor krakowskiego Uniwersytetu Ekonomicznego prof. Stanisław Mazur odniósł się do podpisanej przez prezydenta tzw. Lex Tusk, czyli ustawy umożliwiającej powołanie komisji ds. zbadania rosyjskich wpływów. Politolog zrezygnował z zasiadania w Radzie do spraw Szkolnictwa Wyższego, Nauki i Innowacji powołanej przez prezydenta. Uzasadnił to nazywając ustawę antydemokratyczną i posiadającą wady prawne.

- W mojej opinii podpisanie przez Pana Prezydenta ustawy o Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007-2022, to decyzja o wielkich i trudnych do przewidzenia konsekwencjach dla demokracji w Polsce. Mając na względzie bezsprzeczne wady prawne tej ustawy, ale także jej antydemokratyczny charakter, nie mogę pozostać bierny. Decyzję o rezygnacji podjąłem z wielkim żalem, ale jestem głęboko przekonany, że nie można akceptować procesu degradacji porządku prawnego w Polsce i kluczowych mechanizmów nowoczesnego państwa prawnego opierającego się na solidnych podstawach zbudowanych ze stabilnych instytucjach państwa. W mojej opinii ta ustawa przeczy tej logice - napisał prof. Stanisław Mazur.

Andrzej Duda natomiast, komentując podpisaną przez siebie ustawę nazwał ją "formą obrony interesów Rzeczypospolitej"Komisja miałaby analizować m.in. czynności urzędowe, tworzenie, powielanie, udostępnianie informacji osobom trzecim; wpływanie na treść decyzji administracyjnych; wydawanie szkodliwych decyzji; składanie oświadczeń woli w imieniu organu władzy publicznej lub spółki; zawieranie umów czy dysponowanie środkami publicznymi lub spółki. Decyzje, które mogłaby podejmować komisja, to m.in.: uchylenie decyzji administracyjnej wydanej w wyniku wpływów rosyjskich, wydanie zakazu pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi do 10 lat oraz cofnięcie i zakaz poświadczania bezpieczeństwa na 10 lat.

Dni Krakowa 2023. Przed nami miesiąc pełen zabawy! [GALERIA ZDJĘĆ]

Izabela Janachowska komentuje zmiany w Polsacie