Wawel

i

Autor: Klaudia Bobela

ŻYCIE MIASTA

Krakowska uchwała krajobrazowa jest niewystarczająca. Urzędnicy proponują łącznie 41 zmian

2023-09-22 10:23

Uchwała krajobrazowa w Krakowie w pełni obowiązuje od 1 lipca 2022 roku i określa zasady, według których na terenie miasta mogą pojawiać się reklamy i nośniki reklamowe. Chociaż od tego czasu ulice Krakowa przestały straszyć swoim wyglądem, jednak mieszkańcy wciąż uważali, że jest niewystarczająca i zgłaszali propozycje poprawek. Nad nimi pochyli się obecnie specjalny zespół zadaniowy, który przeanalizował zgłoszenia i zaproponował nowelizację przepisów.

Uchwała krajobrazowa w Krakowie do zmiany! Eksperci chcą doprecyzowania przepisów

W czwartek, 21 września zaprezentowano propozycje zmian w uchwale krajobrazowej. Modyfikacje zwykle dotyczą niezbędnych korekt oraz uzupełnień w treści dokumentu, ale nie oznaczają powrotu do stanu sprzed obowiązywania uchwały. Jedną ze zmian miałby być zakaz wieszania reklam na rusztowaniach remontowanych budynków. Propozycje staną się w najbliższym czasie tematem obrad radnych, od których będzie zależało ewentualne przyjęcie zmian i wprowadzenie ich w życie.

Specjalny zespół zadaniowy przeanalizował zasadność wprowadzenia zmian w uchwale, przedstawił swoje rekomendacje i wstępne propozycje nowych przepisów. Mieszkańcy, radni i aktywiści zgłosili w sumie 177 propozycji zmian. Zaopiniowano pozytywnie 57 z nich, co przełożyło się na 41 propozycji zmian przepisów. Uznano za potrzebne wyraźne rozgraniczenie, co reguluje uchwała krajobrazowa, a co regulują uchwały o parkach kulturowych. Zgodnie z propozycją zespołu, na obszarach parków uchwała krajobrazowa określałaby zasadnicze parametry, czyli lokalizację tablic i urządzeń reklamowych. Pozostałe kwestie regulowałyby uchwały o parkach kulturowych.

— Wraz z obowiązywaniem uchwały krajobrazowej stworzyliśmy odpowiednią strukturę organizacji zarówno w Zarządzie Dróg Miasta Krakowa, jak i w Wydziale Architektury i Urbanistyki, który zajmuje się egzekwowaniem przepisów uchwały. Na najbliższej sesji radni prawdopodobnie podejmą uchwałę o przystąpieniu do zmiany uchwały krajobrazowej, biorąc pod uwagę sugestie, które zostały wypracowane podczas prac zespołu zadaniowego, który zakończył prace w czerwcu tego roku. Chcemy, by zmiany w uchwale, które zostały zaproponowane, nie niwelowały efektu, jaki osiągnęliśmy w naszej przestrzeni i wyglądzie miasta — powiedział Jerzy Muzyk, zastępca prezydenta Krakowa ds. zrównoważonego rozwoju.

Jak dobrze pamiętasz przeboje najpopularniejszych krakowskich gwiazd muzyki? QUIZ

Pytanie 1 z 11
Zbigniew Wodecki rozpoczynał karierę jako skrzypek w zespole. Komu akompaniował legendarny muzyk?

Zmiany w uchwale krajobrazowej mają pomóc małym przedsiębiorcom

W przypadku podjęcia przez Radę Miasta Krakowa uchwały o przystąpieniu do sporządzania nowej uchwały krajobrazowej, ustalenia zespołu mogą być podstawą do sformułowania jej projektu. Zaproponowano wyjście naprzeciw przedsiębiorcom zgłaszającym utrudnienia wynikające z treści uchwały, np. dotyczące szyldów. Brane jest pod uwagę dopuszczenie szyldów w nowych miejscach, jednak bez zwiększania ich liczby na budynku i wokół niego. Przewidziano też korektę wymiarów szyldów, zwłaszcza tych, które są zlokalizowane na dachach.

— Nasze codzienne obserwacje pozwoliły wypracować dwa rozwiązania, które pozwolą tę dobrą uchwałę jeszcze poprawić. Po pierwsze widzimy, że wzrosła liczba okrąglaków reklamowych, co do których istnieje konieczność zacieśnienia przepisów. Podobnie jest w przypadku słupów. Obecnie obowiązuje kategoryczny zakaz wieszania reklam na słupach oświetleniowych, ale wiemy, że w przestrzeni publicznej są jeszcze słupy teletechniczne. (...) Stąd konieczność doprecyzowania takich przypadków, potrzebujemy narzędzi do egzekwowania tej uchwały. Z drugiej strony widzimy możliwość poluźnienia przepisów w zakresie szyldów małych przedsiębiorców — powiedziała Agnieszka Zadak, zastępczyni dyrektora ZDMK.

Protest pod Kinem pod Baranami w Krakowie wobec filmu Agnieszki Holland "Zielona Granica":

Tu zginął syn Sylwii Peretti. Na bulwarze w Krakowie nie ma już śladu
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE