KL Plaszow

i

Autor: Fot. Muzeum KL Plaszow / materiały prasowe, Krakow.pl

Wiadomości

Renowacja Miejsca Pamięci KL Plaszow dobiega końca. Część prac wydłużona do lutego

2023-12-29 10:05

Prace renowacyjne odbywające się na terenie Miejsca Pamięci KL Plaszow dobiegają końca – informuje krakowski magistrat. Z przyczyn formalnych część prac wykończeniowych ma przedłużyć się do lutego 2024 roku. Otwarcie terenu zaplanowano na marzec.

Kraków. Renowacja Miejsca Pamięci KL Plaszow dobiega końca

Prace renowacyjne prowadzone na terenie Miejsca Pamięci KL Plaszow dobiegają końca. Jak informuje krakowski magistrat, zakończona została renowacja posadzki pomnika Ofiar Faszyzmu i kładzenie obrzeży cmentarzy żydowskich. Plac apelowy zyskał nową, wyraźniejszą opaskę, a na wspomnianym terenie pojawiły się także okna archeologiczne, pylony pod wystawę plenerową, punkty terenowe, konstrukcje pod makiety, schody terenowe i tzw. architektura mała.

Z końcem grudnia pojawi się asfalt na drodze koło pomnika Ofiar Faszyzmu. W dalszym ciągu trwa wykańczanie powierzchni ścieżek, schodów terenowych oraz ul. Abrahama, która pozostaje wyłączona z użytku pieszego. Z przyczyn formalnych część prac wykończeniowych przedłuży się do lutego 2024 r. Otwarcie terenu zaplanowane jest na 15 marca 2024 r. Wtedy też będzie można obejrzeć nową wystawę plenerową wraz z makietami – informuje urząd.

Projekt zakłada pozostawienie terenu dawnego obozu w możliwie niezmienionym i autentycznym stanie wraz z umieszczeniem tablic informacyjnych i oznaczeniem ważnych miejsc, takich jak masowe groby czy plac apelowy. Przy ul. Kamieńskiego powstanie także nowy budynek muzealny, tzw. Memoriał z wystawą poświęconą historii KL Plaszow, a także parking i park.

Wyremontowany zostanie też Szary Dom, w czasie wojny włączony w struktury KL Plaszow. Projekt nie przewiduje odtwarzania infrastruktury obozowej, jak również wznoszenia innych obiektów budowlanych w obszarze poobozowym. Wstęp na teren poobozowy będzie bezpłatny – czytamy.

Domy stały na ropie naftowej. Niewielka małopolska wieś skrywała prawdziwy skarb

Adamczycha z serialu 1670 jest w kolbuszowskim skansenie. To tam kręcono ujęcia do filmu