Dzwon Zygmunt

i

Autor: Kuba Kusy

Kraków przygotowuje się do obchodów 500-lecia Dzwonu Zygmunt

2021-06-24 16:13

Niemal 13 ton wagi, prawie pięć metrów wysokości i siła dwunastu ludzi potrzebna do wydania dźwięku, roznoszącego się na odległość 30 kilometrów. Dzwon Zygmunt, bo o nim mowa obchodzi jubileusz 500-lecia.

Z tej okazji Miasto Kraków, Zamek Królewski na Wawelu, Katedra Wawelska i Dom Norymberski zapraszają mieszkańców do wspólnego świętowania pod hasłem „Pod jednym dzwonem”. Wśród atrakcji znalazły się zwiedzanie wieży Zygmuntowskiej, instalacje akustyczne, przygotowane przez studentów Akademii Szok Pięknych w Norymberdze czy kolorowy, „Zygmuntowski Korowód” ulicami Krakowa. 

Posłuchaj materiału Kuby Kusego o jubileuszu 500-lecia Dzwonu Zygmunt:

Będzie zrobiona replika Dzwonu Zygmunta, która będzie szła od Bramy Floriańskiej. Chcieliśmy, żeby szła od Barbakanu, ale okazało się, że nie zmieści się pod Bramą, więc będzie szła od niej pod Wawel - zapowiada prezydent Jacek Majchrowski.

Ksiądz Jacek Urban, dziekan Krakowskiej Kapituły Katedralnej przyznaje, że wiekowy Zygmunt jest instrumentem wyjątkowym. 

Jego dźwięk jednych radował, innych smucił. Jego barwy muzyczne wywoływały u mieszkańców zasadniczo różne odczucia, jedni słyszeli radość, inni smutek, stosownie do czasów - stwierdza. 

Jubileusz uświetni prezentacja wypożyczonego z Muzeum Narodowego w Warszawie obrazu Jana Matejki „Zawieszenie Dzwonu Zygmunta na Wawelu”. Prof. Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego Na Wawelu pokaz określa humorystycznym określeniem „od wielkiego dzwonu”.

Szczegółowy program obchodów można znaleźć na stronie www.krakow.pl.

Rangę tego pokazu określa fakt, że obraz ten znajduje się obecnie na wystawie czasowej w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Logistycznie skomplikowane przedsięwzięcie, ale specjalnie na tę okazję on zostaje zdjęty i przyjeżdża do Krakowa - wyjaśnia. 

Pomysłodawca skoku stulecia skazany

Święta kościelne. Czy znasz najważniejsze daty?

Pytanie 1 z 10
Kiedy obchodzimy Trzech Króli?