Kraków, Wawel

i

Autor: Klaudia Bobela

ŻYCIE MIASTA

Podatek turystyczny w Krakowie. Urząd Miasta wyjaśnia, jakie wymagania trzeba spełnić, by go wprowadzić

2023-08-23 11:23

Opłata turystyczna to rozwiązanie od dawna znane m.in. we Włoszech, Hiszpanii, Chorwacji czy w Szwajcarii. Polega na tym, że turyści uiszczają niewielki podatek odwiedzając popularne turystyczne miejscowości, z którego pieniądze zasilają później dany samorząd i mogą zostać przeznaczone na rozwój miasta i jego infrastrukturę. Elżbieta Kantor dyrektorka Wydziału ds. Turystyki Urzędu Miasta Krakowa w rozmowie z nami opowiedziała, jakie warunki musi spełnić stolica Małopolski, aby taka opłata obowiązywała w naszym mieście.

Czym jest podatek turystyczny?

Opłata lub podatek turystyczny to drobna opłata, którą przyjezdni uiszczają w turystycznej miejscowości. Pieniądze uzyskane z tego tytułu wpływają do urzędu danego miasta i mogą zostać przeznaczone na cele rozwoju i utrzymania miejscowej infrastruktury. Takie rozwiązanie zostały wprowadzone w wielu krajach europejskich, m.in. we Francji, Hiszpanii, Szwajcarii czy w Czechach. O wprowadzenie takiego rozwiązania w Krakowie od lat starają się miejscy radni, Wydział ds. Turystyki Urzędu Miasta Krakowa oraz prezydent Jacek Majchrowski. Elżbieta Kantor, dyrektorka Wydziału ds. Turystyki, wyjaśnia, co stoi na przeszkodzie, aby takie rozwiązanie zostało także wprowadzone w stolicy Małopolski.

— Na dzisiaj nie ma takich przepisów, które pozwalałyby na to, aby wprowadzić opłatę turystyczną w Polsce i w Krakowie. Jest natomiast taka kategoria, która jest opisana w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych, która nazywa się opłatą miejscową. Na terenie miejsc, w których znajdują się właściwe warunki, czyli walory klimatyczne, walory krajobrazowe oraz niezbędna infrastruktura do przyjmowania gości, można właśnie wprowadzić tę opłatę miejscową. Do tego potrzebne jest spełnienie wszystkich trzech warunków. Niestety Kraków z aglomeracją znajduje się w strefie C, czyli nie spełnia wymogów klimatycznych do tego, aby taką opłatę w Krakowie wprowadzić — powiedziała nam Elżbieta Kantor dyrektorka Wydziału ds. Turystyki UM Kraków.

Jakie warunki musi spełnić Kraków, aby mógł wprowadzić podatek turystyczny?

Urzędnicy i przedstawiciele samorządu w Krakowie nieustannie prowadzą działania, które mają na celu doprowadzić do możliwości wprowadzenia opłaty turystycznej w Polsce. Miasta, które spełniają wymienione przez Kantor warunki, mogą za to pobierać opłatę miejscową. Niestety Kraków, ze względu na niespełnianie norm klimatycznych, nie może jej wprowadzić.

— Nie zaprzestaliśmy wysiłków, aby wprowadzić pobieranie opłaty już nie miejscowej, a opłaty turystycznej. Przygotowaliśmy nowelę przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych w taki sposób, aby zrezygnować z tego warunku klimatycznego i pozostawić tylko warunek posiadania walorów krajobrazowych oraz właściwej infrastruktury, żeby na naszym terenie można było pobierać go pobierać. Przygotowaliśmy nowelę tej ustawy razem z Komisją Turystyki i Związkiem Miast Polskich. Ona została przesłana do ministerstwa finansów oraz prezydenta Polski w 2017 roku. Niestety do dzisiejszego dnia temat nie został podjęty, a taka opłata turystyczna w Polsce nie została ustanowiona. Zatem na dzisiaj niektóre miejscowości, które spełniają te wymogi, mogą pobierać nie opłatę turystyczną, a opłatę miejscową — wyjaśnia Elżbieta Kantor.

QUIZ. Krakowska gwara. Sprawdź, czy znasz słowa rodem z grodu Kraka!

Pytanie 1 z 10
Zaczynamy od smakołyków i Tłustego Czwartku. Jak w Krakowie określamy faworki?

Opłata miejscowa w Krakowie była pobierana w poprzednich latach

Takie rozwiązanie nie jest nowością w Krakowie. W latach 2004-2015 opłata miejscowa obowiązywała w stolicy Małopolski, jednak zaprzestano jej pobierania po zmianie przepisów dotyczących ochrony środowiska.

— Taka opłata miejscowa była pobierana w Krakowie w latach 2004-2015. W momencie, kiedy zmieniły się przepisy dotyczące ochrony środowiska, Kraków przestał spełniać wymogi klimatyczne i zaprzestano pobierania tej opłaty, która byłą wówczas ustanowiona przez Radę Gminy — dodała Elżbieta Kantor.

Podatek turystyczny. Jakie są stawki?

Jak informuje nas dyrektorka Wydziału ds. Turystyki Urzędu Miasta Krakowa kwoty podatku turystycznego różnią się w państwach, które go przyjęły, jednak te liczby nie są wygórowane. Elżbiera Kantor przekazała, że ze statystyk wynika, iż przykładowo za dobę w Czechach taka opłata wynosi 0,67 euro, w Szwajcarii 3,15 euro, w Hiszpanii to 2,19 euro. W Polsce opłata miejscowa do końca grudnia wynosi 2,80 złotych, a od przyszłego roku to będzie 3,22 złote.

— Ten podatek turystyczny jest pobierany na całym świecie, również w krajach europejskich. Nikogo to nie dziwi, ponieważ wiadomo, że miejscowości turystyczne są obciążone recepcją wielu gości, przez co większe są koszty utrzymania miasta. Ludzie podróżujący to rozumieją i warto podkreślić, że to niewielkie opłaty. Bardzo liczymy, że uda się wprowadzić opłatę turystyczną w Polsce. Prezydent miasta występuje do właściwych ministrów z wnioskami, aby taką opłatę ustanowić i dać szansę Krakowowi, żeby u nas również była pobierana. Ostatnie takie wystąpienie do Ministra Sportu i Turystyki Kamila Bortniczuka miało miejsce 6 sierpnia tego roku — dodaje Elżbieta Kantor.

Tak kiedyś wyglądały dożynki w Krakowie. Te wyjątkowe zdjęcia sprzed wojny są jak wehikuł czasu:

Kraków. Pod samym Wawelem odkryto ślady po dużych zrzutach ścieków do Wisły. „Leki, hormony, narkotyki”