Straż Pożarna

i

Autor: Grzegorz Kluczyński

Kraków po nawałnicach. Strażacy interweniowali rekodową ilość razy

2022-07-25 8:34

Ranni strażacy, połamane gałęzie, uszkodzone domy i samochody, powyrywane z korzeniami drzewa - to skutki nawałnicy, która 23 i 24 lipca, przeszła nad Małopolską. Służby w regionie interweniowały aż 1366 razy. Najgorzej było w Krakowie i całym powiecie krakowskim.

Interwencji w stolicy Małopolski i pow. krakowskim było 827; sporo pracy strażacy mieli też w powiatach tarnowskim, brzeskim i wielickim. W głównej mierze nasze działania związane były z usuwaniem setek, a nawet tysięcy powalonych, połamanych gałęzi drzew. Jako zdarzenia typu wiatrołomy odnotowaliśmy ponad 700 zgłoszeń - przekazał rzecznik małopolskiej straży, mł. bryg. Sebastian Woźniak.

Około 200 interwencji związanych było ze zniszczeniami budynków - naderwanymi arkuszami blachy oraz uszkodzonymi dachówkami na budynkach mieszkalnych i gospodarczych. Przez silną nawałnicę około 30 dachów zostało całkowicie zerwanych.

Parę budynków z zerwanymi dachami znajduje się przy ul. Tynieckiej w Krakowie, bo tam wiatr wiał dość silnie i wyrywał drzewa z korzeniami. Na szczęście w wyniku tych zdarzeń nikt bezpośrednio nie został ranny. Uszkodzone zostały też pojazdy - takich zgłoszeń odebrano ok. 100. "Na zaparkowane samochody upadały połamane gałęzie drzew, fragmenty blachy i banery reklamowe - przekazał rzecznik.

Poszkodowani zostali natomiast strażacy z pow. gorlickiego - jeden z nich złamał nogę przy usuwaniu powalonego drzewa, dwaj kolejnych zostali użądleni przez osy, kiedy podczas interwencji natrafili na będące w ziemi gniazdo. Jak przekazał rzecznik, życiu i zdrowiu strażaków nic nie zagraża. Mimo poprawy pogody służby wciąż są w gotowości. Od północy do rana przyjęły ok. 30 zgłoszeń, które dotyczyły jednak skutków poprzedniej nawałnicy.

Opublikowany przez Kraków PL Sobota, 23 lipca 2022
Małopolska. Policja rozbiła szajkę złodziei luksusowych samochodów

QUIZ. Poniedziałkowy test z wiedzy ogólnej. Wynik niższy niż 4/10 będzie kompromitacją!

Pytanie 1 z 10
Do sojuszu BRICS należą: Rosja, Brazylia, Indie, Chiny oraz...
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE