Pawilon Wyspiańskiego

i

Autor: Cancre/Wikipedia Pawilon Wyspiańskiego

Kraków: Pawilon Wyspiańskiego czeka na remont. Miasto wyda na to dwa miliony złotych

2020-10-05 22:16

Ponad 4 tysiące ruchomych ceramicznych płyt czeka na renowacje. Mowa o elewacji Pawilonu Wyspiańskiego, który potrzebuje remontu. Przez czternaście lat funkcjonowania ruchoma fasada budynku zużyła się. Choć na razie elewacja Pawilonu nikomu nie zagraża, to wkrótce ceramiczne płyty mogą zacząć spadać na chodnik.

- Stwierdzono obluzowanie konstrukcji cięgien i przyczynia się do osuwania poszczególnych elementów. Takie wyniki dała ekspertyza budowlana, która wskazuje, że budynek musi przejść remont - mówi Katarzyna Olesiak, dyrektor Wydziału Kultury UMK.

Na remont w budżecie miasta zabezpieczono dwa miliony złotych. Budynek zostanie odnowiony przy użyciu nowszych, bardziej trwałych materiałów, ale zgodnie z prawami autorskimi do projektu.

- Nie zachodzi obawa, że po zakończeniu remontu Pawilon Wyspiańskiego będzie wyglądał inaczej. Będziemy starać się zachować wszystkie charakterystyczne elementy budynku - mówi Michał Zalewski z Krakowskiego Biura Festiwalowego.

Krakowskie Biuro Festiwalowe planuje do końca roku wyłonić wykonawcę prac. Remont ma się zakończyć w maju przyszłego roku.

Sprawą niedokończonej Zakopianki zajmują się nasi reporterzy Kuba Paduch i Jakub Kusy:
Obraz Juliana Fałata wrócił do Krakowa
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE