prof. Radosław Klimek

i

Autor: AGH

WIADOMOŚCI

Rewolucyjny pomysł naukowca w AGH. Powstaje inteligentny system wspomagania ratownictwa górskiego

2024-04-17 15:43

Naukowiec z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie zaprojektował system komputerowy monitorujący bezpieczeństwo turystów w górach. Aplikacja, korzystając z danych lokalizacyjnych, może alarmować ratowników o zgubieniu przez turystę szlaku czy przebywaniu na nim w czasie załamania pogody. To pierwszy taki pomysł na świecie, a dzięki niemu będzie można uratować setki turystów, którzy znajdą się w trudnej sytuacji na szlaku.

Naukowiec z AGH stworzył inteligentny system do ratownictwa górskiego

Dr hab. Radosław Klimek rozwija system we współpracy ze studentami z Wydziału Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej AGH. Prototypową wersję systemu opisało czasopisma „Information Sciences”. Według wiedzy naukowca, zaprojektowana przez niego aplikacja jest pierwszym na świecie tego typu rozwiązaniem powstałym z myślą o środowisku górskim. Zgodnie z informacjami uczelni, oprogramowanie potrafi w czasie rzeczywistym oceniać stopień narażenia danego turysty na niebezpieczeństwo w danej lokalizacji, w zależności od warunków atmosferycznych rejestrowanych przez najbliższą stację meteo, pory dnia czy stopnia trudności szlaku.

— Wszystko zaczęło się od doniesień medialnych na temat Babiej Góry. Słuchałem ze zdumieniem, że co roku ginie tam kilku turystów, mimo że nie jest to góra typu alpejskiego. Do niebezpiecznych sytuacji dochodzi jednak, kiedy pogarszają się warunki pogodowe. Z informacji, które uzyskaliśmy od ratowników wynika, że wielu takim tragicznym zdarzeniom mogliby zapobiec, gdyby otrzymali wcześniej informację, że ktoś zboczył ze szlaku. Pojawił się wówczas pomysł, że dobrze byłoby mieć system, który monitoruje zachowanie osób znajdujących się w obszarze górskim i oceniający na bieżąco sytuację pod kątem potencjalnych zagrożeń. Chodzi o to, aby dyżurujący ratownicy, obserwując sytuację na monitorze, mogli w razie potrzeby wysłać na miejsce wsparcie — opisuje motywację do rozpoczęcia prac nad systemem prof. Radosław Klimek.

Quiz wiedzy o Krakowie. Czy rozpoznasz dzielnice miasta po zdjęciach?

Pytanie 1 z 10
W jakiej dzielnicy Krakowa zrobiono to zdjęcie?
Grzegórzki

Kraków. Jak działa inteligentny system wspomagania ratownictwa górskiego?

Do ustalania położenia osób w terenie może wykorzystywać zarówno udostępnione przez turystów urządzenia GPS, jak też sieć stacji bazowych telefonii komórkowej (BTS). Obsługuje również informacje przesyłane przez obroże telemetryczne noszone przez dzikie zwierzęta, co umożliwia np. zapobieganie spotkaniom ludzi z dużymi drapieżnikami. Konfigurowalne środowisko pozwala na wprowadzanie danych na temat specyfiki dane terenu czy definiowanie sytuacji, kiedy system powinien generować alert o zagrożeniu. Całość dopełnia moduł wizualny, który pozwala śledzić obraz sytuacyjny nałożony na mapę terenu wyświetlaną na monitorze.

Poprawność działania aplikacji została przetestowana w trakcie symulacji komputerowych, które odpowiadały dobowemu monitoringowi obszaru Babiogórskiego Parku Narodowego. Scenariusze testów uwzględniały różne pory roku i warunki atmosferyczne, a także ruch turystyczny typowy dla symulowanego okresu. Aplikacja działała w pełni wydajnie na standardowym komputerze przy jednoczesnym monitoringu 3000 turystów, co przewyższa szczyty notowane przez BPN w sezonie letnim. Przeprowadzone później testy obciążeniowe pokazały, że jest w stanie działać wydajnie również przy ponad dwukrotnie większej liczbie turystów. Zdaniem twórcy aplikacji, mogłaby ona nie tylko zwiększyć bezpieczeństwo osób przebywających w górach, ale też dostarczyć danych na temat ich zachowania, co pozwoliłby gospodarzom danego terenu efektywniej zarządzać ruchem turystycznym.

Pasmo górskie idealne dla osób lubiących ciszę i spokój. Nie spotkasz tam zbyt wielu turystów:

Cmentarz Batowicki, grób zamordowanego profesora AGH. Jan T. Został pochowany w rodzinnym grobowcu