MPK Kraków

i

Autor: Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie

ŻYCIE MIASTA

"Bądź wrażliwy — ustąp miejsca". Krakowskie MPK z ważną akcją dla mieszkańców miasta

2023-12-06 10:20

MPK Kraków wraz z partnerami stworzyła niezwykle ważną akcję dla mieszkańców miasta. Pod hasłem "Bądź wrażliwy — ustąp miejsca" autorzy kampanii zachęcają, aby ustępować w autobusach i tramwajach miejsca osobom, które tego potrzebują, czyli np. seniorom i kobietom w ciąży. Jednak to tylko jednak strona tego medalu. Przedstawiciele MPK Kraków zwracają uwagę na jeszcze jeden, ważny problem.

MPK Kraków z ważną akcją dla mieszkańców

"Bądź wrażliwy — ustąp miejsca" — to hasło kampanii edukacyjnej przygotowanej przez MPK SA w Krakowie we współpracy z Urzędem Miasta Krakowa i Radą Krakowskich Seniorów. Akcja rozpoczęła się we wtorek, 5 grudnia i będzie prowadzona przez najbliższe dwa miesiące. Jej celem jest zwrócenie uwagi na potrzebę wzajemnej życzliwości i wrażliwości w komunikacji miejskiej. W ramach tej akcji przedstawiciele MPK Kraków wraz z partnerami będą zachęcać do ustępowania miejsca siedzącego w krakowskich tramwajach i autobusach pasażerom z ograniczoną mobilnością - seniorom, kobietom w ciąży, opiekunom jadącym z małymi dziećmi i osobom chorym.

— Ustępowanie miejsca siedzącego w tramwajach i autobusach powinno być czymś naturalnym, ale niestety nie jest. Dlatego tak ważne jest przypominanie o potrzebie tej wrażliwości na innych. Tramwajami i autobusami podróżują przecież osoby starsze, często chore, jadące do przychodni i szpitali. Oni powinni mieć szansę na wygodną i bezpieczną podróż na miejscu siedzącym. Wiemy jednak, że często nie mogą oni liczyć na ustąpienie miejsca, dlatego ta akcja jest tak potrzebna — powiedział wiceprezydent Andrzej Kulig.

Jak dobrze pamiętasz przeboje najpopularniejszych krakowskich gwiazd muzyki? QUIZ

Pytanie 1 z 11
Zbigniew Wodecki rozpoczynał karierę jako skrzypek w zespole. Komu akompaniował legendarny muzyk?

MPK Kraków zwraca uwagę, że problemy pasażerów nie zawsze widać

Autorzy kampanii podkreślają, że jej celem nie jest pokazanie, że ustępowanie miejsca jest koniecznością. MPK Kraków wraz z partnerami chce uświadamiać, że nie tylko osoby starsze czy w ciąży potrzebują dla swojego komfortu i bezpieczeństwa miejsc siedzących w komunikacji miejskiej. Ważnym jej elementem jest także uwrażliwienie także na te nieoczywiste potrzeby. To oznacza, że należy pochodzić z empatią do osób młodych, które nie zawsze są skore do ustąpienia miejsca w tramwaju czy autobusie. Przedstawiciele MPK Kraków zwracają uwagę, że nie wszystkie choroby ani problemy są widoczne gołym okiem i należy podchodzić z wyczuciem, kiedy ktoś nie chce ustąpić miejsca, ponieważ sam może czuć się źle i nie być w stanie stać przez całą drogę.

— Należy pamiętać, że starości zawsze towarzyszy utrata sił, pogorszenie wzroku i wolniejszy refleks, a długotrwałe, w niewygodnej pozycji stanie wywołuje ból mięśni. To powody, dla których w imię pięknego współbycia pokoleń, młodsze osoby powinny ustępować miejsc osobom starszym. One, pomimo że cierpią nie poproszą o to miejsce, bo w kodzie kulturowym tej generacji jest to upokarzające. Ten kod kulturowy wymaga również serdecznej i miłej reakcji osób starszych na gotowość ustąpienia miejsca, a o tym starsze osoby często już nie pamiętają — powiedziała Anna Okońska-Walkowicz, pełnomocniczka prezydenta Krakowa ds. polityki senioralnej.

"Przedświąteczny karp dla Krakowa" 2023. Tłumy pojawiły się na Małym Rynku:

Najlepszy prezent od świętego Mikołaja to... #EwelinaPyta