Małopolski Urząd Wojewódzki

i

Autor: Mach240390/cc/wikipedia.pl

WIADOMOŚCI

Krzysztof Klęczar nowym wojewodą małopolskim. Sprawdzamy, co wiemy o kandydacie na stanowisko

2023-12-15 7:27

Po przejęciu władzy w rządzie przez opozycję szykują się zmiany także na szczeblach samorządowych. W Małopolsce do obsadzenia są funkcje wojewody małopolskiego, wojewódzkiego konserwatora zabytków i kuratora oświaty. Jak na razie wiadomo, kto ma zastąpić dotychczasowego wojewodę, Łukasza Kmitę. Na to stanowisko został już oficjalnie wybrany został burmistrz Kęt Krzysztof Klęczar z PSL. Co o nim wiemy?

Małopolska. Ważne funkcje do objęcia w regionie

Wybory parlamentarne, które odbyły się w październiku tego roku, poważnie namieszały nie tylko w ogólnopolskiej polityce, ale także na szczeblu samorządowym. Obecnie w naszym regionie szykują się trzy ważne funkcje do objęcia — funkcje wojewody małopolskiego, wojewódzkiego konserwatora zabytków i kuratora oświaty. Dotychczasowy wojewoda, Łukasz Kmita z Prawa i Sprawiedliwości, sprawował swoją funkcję od sierpnia 2020 roku. W tegorocznych wyborach parlamentarnych uzyskał mandat poselski, dlatego ustępuje z funkcji.

Burmistrz Kęt Krzysztof Klęczar nowym wojewodą małopolskim

Jak zadeklarował Donald Tusk, on wraz z nowo powołanym rządem mają w pierwszej kolejności zabrać się za powołanie nowych wojewodów i ich zastępców, a w następnej kolejności zostaną wybrani nowi kuratorzy oświaty. Wedle porozumienia, funkcje mają obejmować osoby wskazane przez wszystkie partie koalicyjne. Jak na razie oficjalnie wiadomo, że to burmistrz Kęt Krzysztof Klęczar zastąpi Łukasza Kmitę na stanowisku wojewody małopolskiego. Krakowski poseł PO Aleksander Miszalki pogratulował nowej Klęczarowi nowej funkcji w mediach społecznościowych.

QUIZ. Rozpoznasz tych polityków z Małopolski? To prawdziwy test wyborczy

Pytanie 1 z 13
1. Osoba na zdjęciu to:
Konrad Berkowicz

Kim jest burmistrz Kęt Krzysztof Klęczar?

Krzysztof Klęczar, z zawodu psycholog, oprócz stanowiska burmistrza Kęt, piastuje także rolę prezesa małopolskich struktur Polskiego Stronnictwa Ludowego. Klęczar jest aktywnym samorządowcem, działającym w regionie i poza nim. Jako burmistrz sprzeciwiał się w 2020 roku organizacji "wyborów kopertowych", przekonując, że nie da się ich zrobić "bez narażania zdrowia i życia obywateli". Za to został skrytykowany przez ówczesnego marszałka Ryszarda Terleckiego, co nie zrobiło na nim wrażenia. W mediach społecznościowych odpowiedział mu: "Szanowny Panie, może Pan tego nie rozumie, ale są w życiu sprawy ważniejsze niż stanowiska. Burmistrzem się bywa, człowiekiem się jest". Dodał, że utraty stanowiska się nie boi, bo poza doktoratem ma jeszcze 3 hektary ziemi i dwie silne ręce". Co ciekawe, na gospodarstwie ma wiele zwierząt, którymi zajmuje się wraz z żoną. Krzysztof Klęczar zasłynął także z nietypowego zwalczania grafficiarzy w swoim mieście — zamiast zgłaszać ich na policję, przeprowadzał z nimi rozmowy i ustalał termin naprawy szkód.

Ile trzeba zapłacić księdzu za chrzest, pogrzeb, ślub? Oto kwoty "co łaska":

Skandal z udziałem Grzegorza Brauna