ŻYCIE MIASTA

Korona z wieży Bazyliki Mariackiej wraca na swoje miejsce. Zakończyła się renowacja zabytku

2023-08-28 10:49

Zakończyła się renowacja Złoconej Korony Królewskiej oraz kuli "banii". Zabytki wrócą na swoje miejsce przed obchodami 45-lecia wpisu Starego Miasta wraz z Bazyliką Mariacką na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W słynnej kuli umieszczono kolejną kapsułę czasu, w której opisano najważniejsze wydarzenia związane ze słynnym kościołem oraz symboliczne przedmioty, pokazujące ducha 2023 roku.

Kraków. Korona Królewska wraca na iglicę wieży Bazyliki Mariackiej

Zakończyły się prace renowacyjne przy Złoconej Koronie Królewskiej z wieży wyższej bazyliki Mariackiej. Jeśli pogoda dopisze, to już w poniedziałek, 28 sierpnia rozpocznie się ponowny montaż zabytku na swoim dawnym miejscu. Na szczyt wróci także kula główna "bania", w której umieszczono kapsułę czasu. 

— Tak jak to wcześniej planowaliśmy wraz z przedstawicielami miasta i SKOZK-u, korona powróci na swoje miejsce przed 7 września, czyli przed obchodami 45-lecia wpisu Starego Miasta wraz z bazyliką Mariacką na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO — powiedziała "Gazecie Krakowskiej" Marta Woźniak, specjalista ds. komunikacji społecznej parafii Mariackiej w Krakowie.

QUIZ. Krakowska gwara. Sprawdź, czy znasz słowa rodem z grodu Kraka!

Pytanie 1 z 10
Zaczynamy od smakołyków i Tłustego Czwartku. Jak w Krakowie określamy faworki?

Złocona Korona Królewska symbolem Maryi jako Królowej Polski

Powrót wyjątkowego zabytku na szczyt wieży Bazyliki Mariackiej przed obchodami 45-lecia wpisania na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO to szczególnie istotne wydarzenie dla przedstawicieli kościoła. Archiprezbiter bazyliki Mariackiej ks. infułat dr Dariusz Raś z dumą podkreśla, że to właśnie z Krakowa wyszedł pomysł, aby ogłosić Matkę Boską Królową Polski.

— Pojawienie się na powrót Korony Królewskiej na iglicy kościoła to wielkie wydarzenie dla nas. Korona wraca do świetności. Parafia Mariacka mobilizuje się w modlitwie za Kraków i za Ojczyznę. To właśnie z Krakowa po objawieniu o. Mancinellego wyszedł impuls do tytułowania Matki Bożej Królową Polski, a korona królewska to znak więzi z patronatem Panny Maryi dla Polaków. Skuteczność patronatu ciągle dowodzą wota składane u nas i w tak wielu sanktuariach w Polsce. Tutaj w Krakowie, nie tylko wiersze są najlepsze i złote nuty spadają na rynek, ale ołtarz mariacki i Korona Królewska na hejnalicy mariackiej, ciągle przypominają słowa: "Matka Boża wielkie rzeczy dla Polaków zamierza" — powiedział archiprezbiter bazyliki Mariackiej ks. infułat dr Dariusz Raś.

Kapsuły czasu ukryte w bani. Co zawierają?

Podczas prac konserwatorskich zajęto się także banią, w której znajdują się kapsuły czasu z lat: 1843, 1913, 1979 i 1999. Przedstawiciele Bazyliki Mariackiej zdecydowali, że podczas remontu dołożą swoją cegiełkę do tych zbiorów i umieszczoną kolejną kapsułę czasu, w której zostaną zawarte najnowsze informacje na temat bazyliki oraz fotografie czy monety.

— Zawierały one dokumenty opisujące prace wykonywane podczas napraw od 1418 roku, a także pamiątkowe medale, monety, fotografie. My również idąc za tradycją pozostawiamy po sobie ślad w postaci takiej kapsuły. Włożymy do niej opis prac oraz najważniejszych wydarzeń ostatniego dziesięciolecia w bazylice Mariackiej, fotografie, monety i medale. Będzie tam również włożona lista darczyńców, którzy przyczyniają się do odnowy wieży — powiedziała Katarzyna Pakuła-Major, konserwatorka zbiorów artystycznych bazyliki Mariackiej.

Dożynki w Małopolsce. Tak kiedyś dziękowano za plony. Te zdjęcia to prawdziwy wehikuł czasu:

Święto Wojska Polskiego w Krakowie