ŻYCIE MIASTA

Świąteczne iluminacje w Krakowie. Kiedy w mieście pojawią się ozdoby bożonarodzeniowe? [ZDJĘCIA]

2023-09-22 12:59

W tym roku w Krakowie świąteczne iluminacje pozostaną bez zmian. Oznacza to, że miasto upiększą te same ozdoby, które mogliśmy zobaczyć w ubiegłym roku. Już niedługo na ulicach pojawią się ogromne bombki, podświetlane lajkoniki i majestatyczne anioły, zaś na Rynku Głównym stanie 15-metrowa choinka. Kiedy odbędzie się rozpoczęcie sezonu bożonarodzeniowego?

Świąteczne iluminacje w Krakowie. W mieście będą te same ozdoby, co w zeszłym roku

Jesień rozpoczęła się już na dobre, a to oznacza, że za pasem święta. Ten wyjątkowy okres Kraków jak co roku będzie celebrował wyjątkowymi świątecznymi iluminacjami. Już niedługo całe miasto zabłyśnie światłem tysiące światełek. Od 2021 roku w stolicy Małopolski świąteczne dekoracje mocno nawiązują do lokalnej kultury i tradycji, a ich projekt został zainspirowany arrasami ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu. Oprócz klasycznych motywów bombek, śnieżynek i aniołów, krakowiacy mogli zobaczyć konstrukcje z motywami roślinnymi oraz zwierzęcymi, w tym jelenie, wielbłądy i lamparty. W tym roku iluminacje nie będą zmieniane. W Krakowie pojawią się takie same instalacje jak w minione święta.

Kiedy świąteczne iluminacje pojawią się w Krakowie?

Świąteczne iluminacje pojawią się na ulicach Krakowa będzie można podziwiać od 1 grudnia do 31 stycznia. Ich układ pozostanie bardzo podobny do tego, który mogliśmy oglądać w ubiegłym roku. Nad ul. Grodzką, Bracką, Floriańską, Sienną, Szewską, Sławkowską i Bulwarową zawisną majestatyczne przewieszki. Na Rynku Głównym stanie 15-metrowa choinka, której światełka zostaną oficjalnie zapalone pod koniec listopada, kiedy na płycie wystartują Targi Bożonarodzeniowe. Miasto postawi także 10-metrowe choinki na rynku Podgórskim, placu przed Muzeum Narodowym, placu Centralnym i placu Wszystkich Świętych.

QUIZ. Krakowska gwara. Sprawdź, czy znasz słowa rodem z grodu Kraka!

Pytanie 1 z 10
Zaczynamy od smakołyków i Tłustego Czwartku. Jak w Krakowie określamy faworki?

Figury aniołów, lajkoniki i wielkie bombki zostaną rozstawione w całym Krakowie

Na świąteczne iluminacje Krakowa składa się wiele elementów. Słynne figury aniołów pojawią się m.in. na Rondzie Czyżyńskim i w parku Krowoderskim. Ponadto mieszkańcy miasta mogą wypatrywać świetlanych lajkoników oraz wielkich bombek, które stanowią ogromną atrakcję turystyczną. Dodatkowo bożonarodzeniowe dekoracje przyozdobią także krakowskie mosty. Iluminacje pojawią się na mostach: Dębnickim, Grunwaldzkim, Powstańców Śląskich, Wandy, Zwierzynieckim, Piłsudskiego oraz na estakadzie nad ul. 29 Listopada.

Zobaczcie, jak prezentowały się krakowskie świąteczne iluminacje w ubiegłym roku:

Świąteczne dekoracje w Krakowie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE