Bezrobocie

i

Autor: Ron Lach, Pexels Szukanie pracy

ŻYCIE MIASTA

W Krakowie bezrobotnych po studiach jest tyle samo, co po podstawówce. Są nowe dane GUS

2023-09-01 15:45

Główny Urząd Statystyczny przekazał nowe dane na temat bezrobocia w Krakowie za pierwsze półrocze 2023. Z nich wynika, że w stolicy Małopolski jest tyle samo bezrobotnych osób, które posiadają wyższe wykształcenie, jak i tych, które ukończyły tylko podstawówkę i gimnazjum. Jak kształtuje się stopa bezrobocia w Krakowie?

Bezrobocie w Krakowie. GUS podał najnowsze dane

Główny Urząd Statystyczny przekazał najnowsze dane dotyczące za pierwsze półrocze 2023 roku. Wynika z nich, że w tym czasie w urzędzie zarejestrowało się 8,3 tysiące osób jako bezrobotni, z czego 2,6 tys. osób po raz pierwszy. Porównując z analogicznym okresem z ubiegłego roku to liczba wzrosła o 10,5 proc. W tym okresie zdążyło się już wyrejestrować z ewidencji 9,6 tys. bezrobotnych, z czego 4,5 tys. osób miało podjąć legalną pracę zarobkową. W związku z tym na koniec czerwca było 10,8 tys. osób zarejestrowanych osób bezrobotnych, czyli o 2,5 tys. osób więcej w porównaniu do czerwca 2022 roku.

– W ujęciu rocznym ogólna liczba zarejestrowanych bezrobotnych zmniejszyła się o 19,1 proc. (wśród kobiet spadek o 19,7 proc., a wśród mężczyzn o 18,5 proc.) – przekazał Główny Urząd Statystyczny.

Stopa bezrobocia w Krakowie spadła

Z najnowszych danych GUS wynika, że bezrobocie w niemal równym stopniu dotyczy kobiet i mężczyzn, różnica wynosi mniej niż jeden procent. Analizując dane w kontekście wieku bezrobotnych można zauważyć, że najwięcej jest ich w przedziale 35-44 lata, czyli aż 3 tysiące osób, jednak w ujęciu półrocznym odsetek bezrobotnych spadł w każdym przedziale wiekowym, najmocniej wśród osób poniżej 25 roku życia, czyli aż o 24,6 proc.

– Stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu czerwca 2023 r. wyniosła 2 proc. i w porównaniu z poprzednim rokiem spadła o 0,5 p. proc. – czytamy w raporcie Głównego Urządu Statystycznego.

QUIZ. Krakowska gwara. Sprawdź, czy znasz słowa rodem z grodu Kraka!

Pytanie 1 z 10
Zaczynamy od smakołyków i Tłustego Czwartku. Jak w Krakowie określamy faworki?

Bezrobotnych w Krakowie jest tyle samo z wyższym wykształceniem, co po podstawówce

Według najnowszego raportu w Krakowie pod względem wykształcenia osób bezrobotnych, ich liczba praktycznie się nie różni. Niemal 30 proc. osób nieposiadających pracy zadeklarowało swoje wykształcenie jako niepełne podstawowe, podstawowe lub gimnazjalne. Niemal tyle samo jest bezrobotnych posiadających wyższe wykształcenie.

– W porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku odnotowano spadki liczby bezrobotnych w każdej grupie osób, największy miał miejsce w grupie osób posiadających wykształcenie zasadnicze zawodowe, branżowe (o 24,4 proc.) – przekazał GUS.

Które województwo będzie miało najwięcej mieszkańców w Polsce? Szokujące prognozy na 2050 rok:

Serenda Kraków