Kraków drugi rok z rzędu wygrywa ze smogiem. "Starania przynoszą efekty"

2021-12-09 14:42
Kraków drugi rok z rzędu wygrywa ze smogiem. Starania przynoszą efekty
Autor: Polski Alarm Smogowy Ekolodzy z PAS przygotowali bardzo szczegółowe opisy do swoich wyliczeń.

Kraków już nie jest symbolem zanieczyszczenia powietrza w Polsce. Po raz drugi nie pojawił się w rankingu Polskiego Alarmu Smogowego miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. Ekolodzy chwalą urzędników za wieloletnie działania, które przyniosły efekt. Mimo to Małopolska pozostaje jednym z najbardziej smogogennych województw.

W rankingu najbardziej zanieczyszczonych smogiem miast Polski ubiegłego roku nie ma Krakowa. Lista przygotowana przez Polski Alarm Smogowy ma 14 miejsc. Bierze pod uwagę liczby dni w roku, kiedy przekroczone zostały normy stężeń pyłów PM10 oraz rakotwórczego bezno(a)pirenu. Brak Krakowa w tym zestawieniu jest zdaniem ekologów dowodem jego postępów.

Biorąc pod uwagę liczbę dni, kiedy normy dobowe są przekroczone, mówię tu o średnich wartościach dla pyłu PM10, w 2015 roku na Alei Krasińskiego obserwowaliśmy 200 dni. W 2016 było ich już 165 a w 2020 mamy już 60 dni, więc różnica jest ogromna - mówi Ewa Lutomska z Krakowskiego Alarmu Smogowego.

Krakowscy urzędnicy cieszą się, że starania miasta o czystsze powietrze przynoszą efekty, ale podkreślają, że walka wciąż trwa.

Są dwa poważne problemy. Pierwszy to emisja spalin z transportu miejskiego, na której chcemy się w tej chwili skupić. Drugi to jest to wszystko, co się dzieje poza miastem. Liczymy na to, że w ramach Metropolii Krakowskiej znaczna liczba bezklasowych kotłów z gmin otaczających Kraków do końca przyszłego roku będzie rzeczywiście zlikwidowana - mówi pełnomocnik Prezydenta do spraw jakości powietrza Paweł Ścigalski.

Gmina szacuje, że do dnia dzisiejszego z budżetu miasta na zwalczanie smogu przeznaczono ponad miliard złotych.

Pierwsze miejsce w rankingu PAS zajmuje Nowy Targ, który niedawno zawnioskował do Inspekcji Środowiska o przeniesienie stacji pomiarowej pyłów z centrum miasta na jego obrzeża. Jako powód podano kolizję stacji z planowaną w tamtym miejscu ścieżką ekologiczną.

Walka ze smogiem
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE