Głosowanie na "Budżet Obywatelski" coraz bliżej

2022-09-21 10:32
Budżet obywatelski
Autor: Budżet obywatelski

558 projektów znalazło się na ostatecznych listach wniosków do głosowania w budżecie obywatelskim Krakowa. Wybory odbędą się od 30 września do 14 października. Głosować będzie mógł każdy mieszkaniec Krakowa, bez względu na wiek – również dzieci i młodzież.

Kolejna edycja to nie lada wyzwanie dla urzędników. W corocznej akcji muszą oni zmierzyć się z niemal tysiącem pomysłów obywateli.

- Mieszkańcy od 30 września do 14 października będą mogli dokonać wyboru projektu w tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego, który zostanie zrealizowany w przyszłym roku. Szczególnie popularne są projekty o charakterze zielonym. Rewitalizacja parków, krzewienie kultury sportowej to tendencje motywujące mieszkańców do wyboru. Pierwsze edycje to były projekty najprostsze. W tym momencie są one bardzo rozwinięte i złożone. Coraz częściej mieszkańcy myślą o innych, wnioski dotyczą problemów międzypokoleniowych. Nas to cieszy, że młodzież i seniorzy myślą nie tylko o swoich potrzebach - tłumaczył Mateusz Płoskonka z Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia UMK.

Pomysły cieszą się dużą popularnością, przykładem jest zwycięski projekt z ubiegłego roku.

- Płaszowskie Bulwary Wiślane, bo taką nazwę nosi mój projekt, jest w fazie realizacji. Zakłada on, stworzenie bulwarów przylegających do Wisły, a z drugiej do Płaszowa. Uporządkowanie terenu zielonego ma wykreować łąkę niewymagającą ingerencji trwałej. Mam nadzieję, że będzie ona cieszyła oczy mieszkańców, a także będzie miejscem spotkań i relaksu - mówi Szymon Tobuła, autor zwycięskiego projektu.

Aktywność mieszkańców przechodzi wszelkie oczekiwania. Kraków rośnie na lidera wśród innych miast.

- Jestem krakowianką i od kilku lat aktywnie biorę udział w Budżecie Obywatelskim. Super jest to, że to mieszkańcy, którzy najlepiej wiedzą czego brakuje, mogą realnie coś zmienić. Dwa z moich zeszłorocznych projektów są już w realizacji na terenie Swoszowic. Jeden to "Rodzinne spacery w Krakowie", drugi zaś to "Pracownia wsparcia rozwoju i młodzieży". Oba opierają się na edukacji i integracji w społecznościach lokalnych. Idea jest taka aby pokazać mieszkańcom Krakowa tajemnice tego miasta - przedstawia Beata Domańska.

Wśród tegorocznych propozycji jest także szeroko pojęta kultura i infrastruktura sportowa. Głosowanie na najlepsze z nich odbędzie się na dwa sposoby: tradycyjnie, czyli w punktach do tego przeznaczonych oraz elektronicznie pod adresem www.budzet.krakow.pl.

Politycy od Kuchni - Tomasz Grodzki

Którym letnim kurortem jesteś?

Pytanie 1 z 9
Dzień przed urlopem...
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE