Kraków chce ucywilizować ogródki gastronomiczne. Będą czynne krócej!

2020-07-03 16:05 KK
Rynek Główny w Krakowie
Autor: Pixaby

Przez wakacje krakowskie ogródki gastronomiczne będą czynne krócej niż zwykle. Od niedzieli do czwartku przy stolikach będzie można siedzieć do północy, a w piątki i soboty godzinę dłużej.

To spełnienie licznych postulatów mieszkańców i radnych Starego Miasta, którzy w tej sprawie przyjęli stosowną uchwałę. Zdaniem wiceprezydenta Bogusława Kośmidera, nowe rozwiązanie godzi interesy obu stron. 

Przez najbliższe dwa miesiące chcemy w Krakowie kompromisu ogródkowego, polegającego na tym, że  z jednej strony ograniczamy godziny otwarcia ogródków, a z drugiej pomagamy przedsiębiorcom, bo utrzymujemy preferencyjne warunki, czyli opłata wynosząca 30 proc. tego, co było przed pandemią - mówi. 

Tomasz Popiołek, dyrektor Wydziału spraw administracyjnych mówi, że ograniczenie godzin jest pewną formą pilotażu. 

Chcemy pilotażowo sprawdzić, jak ta sytuacja w mieście będzie wyglądała, jak zareagują mieszkańcy i jak zareagują przedsiębiorcy - stwierdza. 

Edyta Kruk, mieszkanka Starego Miasta i jednocześnie radna Dzielnicy I nie kryje zadowolenia z decyzji miasta.

Cieszę się, że magistrat zauważył problem, który jest na Starym Mieście od lat i rozlewa się na inne dzielnice. Dobrze, że coś w tym temacie zostało zrobione - wyjaśnia. 

Decyzja urzędników nie wszystkim restauratorom przypadła do gustu.

Jeszcze nie zakończyliśmy okresu pandemicznego. Ruch turystyczny nie wrócił do normy i z dużym zdziwieniem przyjęliśmy decyzję Pana Prezydenta - mówi jeden z właścicieli lokali na Starym Mieście. 

Podkreśla, że ograniczenia nie dotyczą wszystkich. Ogródek można postawić podpisując umowę z Wydziałem Spraw Administracyjnych, albo zajmując część tak zwanego pasa drogowego. W tym przypadku decyzję wydaje Zarząd Dróg Miasta Krakowa. Ograniczenia dotyczą tylko umów z WSA.

Proszę sobie wyobrazić pewien paradoks. Na pl. Wolnica w sobotę ogródek może być czynny do 1.00 w nocy. Na ul. Józefa, 150 metrów dalej, może działać całą noc - zżyma się. 

Władze miasta nie mają sposobu na rozwiązanie tego problemu. W tej kwestii liczą na dobrą wolę i solidarność prowadzących biznesy.

Posłuchaj o sposobach walki z cellulitem. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
10. Akcja obrączkowania bocianów w powiecie siedleckim

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.