Goście z Bliskiego Wschodu chętnie odwiedzają Polskę. Można ich zauważyć w Krakowie, Zakopenem i Warszawie

i

Autor: Wojtek Laski/East News Turyści z Bliskiego Wschodu

ŻYCIE MIASTA

Arabowie pokochali Kraków. Chętnie przyjeżdżają na dłużej. Szczególnie cenią w mieście jedną rzecz

2023-09-01 16:07

Turyści z Bliskiego Wschodu pokochali Kraków i Zakopane. Coraz częściej możemy zauważyć Arabów na krakowskich ulicach, co potwierdzają dane Urzędu Miasta oraz obserwacje pracowników lotniska w Balicach. Co najbardziej im się podoba w stolicy Małopolski? Elżbieta Kantor, dyrektorka Wydziału ds. Turystyki w krakowskim magistracie, przyznaje, że goście z Półwyspu Arabskiego cenią sobie w Krakowie jedną szczególną rzecz.

Kraków w 2023 roku zaliczył duży wzrost w turystyce

Turystyka w Polsce przez pandemię zaczęła mieć poważne problemy. Brak turystów wiązał się z mniejszymi wpływami nie tylko do miejskiej kasy, ale także dla lokalnych przedsiębiorców. Jak informują nas przedstawiciele Wydziału ds. Turystyki w Urzędzie Miasta Krakowa, w tym roku stolica Małopolski zaczęła poważnie się odbijać po spadkach i w 2023 roku zaliczyła ogromny wzrost liczby zagranicznych turystów, którzy odwiedzają nasze miasto.

— W czerwcu liczba turystów odwiedzających Kraków wzrosła o 24,5 proc. w stosunku do zeszłego roku (44 425 osób w 2022 roku i aż 55 326 osób w 2023 roku). Pozytywnie zaskakują statystyki za lipiec, według których Kraków odwiedziło aż o 150,1 proc. więcej turystów niż w lipcu zeszłego roku (55 339 osób w 2022 roku oraz 138 418 w bieżącym roku) — przekazał nam Wydział Ds. Turystyki w Urzędzie Miasta Krakowa.

Arabowie pokochali Polskę. Najchętniej odwiedzają Kraków i Zakopane

O tym, że goście z Bliskiego Wschodu wyjątkowo upodobali sobie Polskę jako kierunek wypoczynkowy, wiadomo nie od dzisiaj. Lokalni przedsiębiorcy w Zakopanem w rozmowie z nami przyznali, że na Podhalu można zauważyć wiele osób z Półwyspu Arabskiego, którzy na tle polskich turystów wyróżniają się charakterystycznym strojem. Górale podkreślają, że Arabowie są dla nich wymarzonymi turystami — nie przeszkadza im deszczowa aura, chętnie sięgają po towary luksusowe, nie targują się, są grzeczni i rezerwują noclegi z dużym wyprzedzeniem w hotelach o wysokim standardzie. Podobną sytuacją obserwujemy w Krakowie. Wydział ds. Turystyki Urzędu Miasta Kraków przekazał nam najnowsze dane, związane z odwiedzinami gości z Półwyspu Arabskiego w stolicy Małopolski.

— Coraz bogatsza siatka połączeń ma kluczowe znaczenie dla rozwoju turystyki w Krakowie i Małopolsce. Niewątpliwie dostępność Krakowa jest jednym z czynników, który zachęca do przyjazdu turystów z regionu Zatoki Perskiej. Tylko w lipcu 2023 r. do stolicy Małopolski przyleciało blisko 14 000 gości z krajów arabskich. Warto podkreślić, że w lipcu turyści z krajów arabskich stanowili 3 proc. pasażerów korzystających z usług krakowskiego lotniska — przekazał nam Wydział ds. Turystyki w Urzędzie Miasta Krakowa.

W jakiej dzielnicy jest ta ulica? To quiz dla prawdziwych znawców Krakowa

Pytanie 1 z 15
W jakiej dzielnicy znajduje się ul. Opolska?

Kraków Airport potwierdza wzrost liczby turystów z Bliskiego Wschodu

Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków-Balice także zaobserwował znaczny wzrost zainteresowania Polską przez turystów z Bliskiego Wschodu. Rzeczniczka prasowa Kraków Airport Natalia Vince przyznaje, że to dzięki bogatej ofercie lotniska, na terminalach można dostrzec wielu Arabów, wyróżniających się na tle innych turystów charakterystycznym strojem.

— Zauważamy coraz więcej turystów z Bliskiego Wschodu co wynika z bogatej siatki połączeń krakowskiego lotniska na tych kierunkach. W okresie 21.07.2023–20.08.2023 średnio tygodniowo obsługiwaliśmy 48 operacji. W tym tygodniu na przykład mamy 3 rotacje PLL LOT do/z Stambułu, 3 rotacje Turkish Airlines z/do Stambułu, 17 rotacji flydubai do/z Dubaju i dwie rotacje Wizzair do Abu Zabi. Na terminalu łatwo zauważyć pasażerów z tamtych rejonów po charakterystycznym ubiorze, nie prowadzimy jednak statystyk pochodzenia pasażerów — przekazała nam rzecznika Kraków Airport Natalia Vince.

Goście z Półwyspu Arabskiego w Krakowie cenią przywiązanie do tradycji i wielokulturowość miasta

Przedstawiciele krakowskiego magistratu podkreślają, że Kraków przez wieki był miejscem przenikania się różnych wpływów, kultur i narodowości, z kolei dzisiaj to miasto nowoczesne i dynamicznie rozwijająca się europejska metropolia. Unikatowość stolicy Małopolski doceniają turyści z Półwyspu Arabskiego, których coraz częściej można spotkać na ulicach miasta. Szczególnie upodobali sobie lokalność i tradycje, które poczuć można w Krakowie na każdym kroku, czego wyrazem jest między ogromne zainteresowanie krakowskim rękodziełem.

— Kraków wyróżnia wysoka jakość usług turystycznych oraz gościnność i przyjazna atmosfera. Wartości te zostały docenione przez Gości z Półwyspu Arabskiego, z czego bardzo się cieszymy. Zauważono naszą dbałość o pielęgnowanie tradycji i kultury, tego co lokalne i wyjątkowe. Jak mówią nasi Goście, istotnym atutem zachęcającym do przyjazdu jest też poczucie bezpieczeństwa. Z naszych obserwacji wynika, że preferują oni dłuższe, ponad tygodniowe pobyty. Szerzej o preferencjach tej grupy turystów będziemy mogli powiedzieć na początku przyszłego roku, po analizie badań ruchu turystycznego — powiedziała nam Elżbieta Kantor, dyrektorka Wydziału ds. Turystyki w Urzędzie Miasta Krakowa.

W tych miastach i powiatach w Polsce jest najwięcej atrakcji turystycznych. Na którym miejscu jest Kraków?

Budimex ukończył budowę obwodnicy Przecławia i ‎Warzymic
Listen on Spreaker.