Mural Szymborskiej

i

Autor: fot. Fundacja im. Wisławy Szymborskiej, autorzy projektu muralu: graficy Medicine - Joanna Dobranowska i Piotr Jakób Nowy mural Medicine upamiętni 100. rocznicę urodzin Wisławy Szymborskiej

Życie miasta

Urodziny Wisełki. Jak Kraków uczci 100. rocznicę urodzin Wisławy Szymborskiej?

2023-06-30 7:35

W niedzielę, 2 lipca przypada 100. rocznica urodzin Wisławy Szymborskiej. Kraków uczci jubileusz otwierając Park Szymborskiej przy ul. Karmelickiej właśnie tego dnia o godz. 14.00. Uroczystemu otwarciu będzie towarzyszył piknik zorganizowany przez miasto we współpracy z Fundacją Wisławy Szymborskiej oraz partnerami zaangażowanymi w obchody Roku Szymborskiej. To jednak niejedyne atrakcje z okazji tej ważnej dla krakowian rocznicy.

Spis treści

  1. Setne urodziny Wisławy Szymborskiej. Jak tę rocznicę będzie świętował Kraków?
  2. Otwarcie parku, w tle którego widnieje niezwykły mural
  3. Spacer szlakiem Szymborskiej i występ artystów Teatru Bagatela oraz Teatru Groteska

Setne urodziny Wisławy Szymborskiej. Jak tę rocznicę będzie świętował Kraków?

Wisława Szymborska to jedna z najważniejszych polskich poetek XX i początku XXI wieku. Za życia wydała dwanaście tomów wierszy, pisała felietony, zajmowała się również tłumaczeniami, krytyką literacką i działalnością redakcyjną. W 1996 roku otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury, a w 2011 roku uhonorowano ją najwyższym odznaczeniem państwowym − Orderem Orła Białego. Nazywana bywa prekursorką memów. Wszystko za sprawą wyklejanek, czyli kolaży, które tworzyła z wycinków gazet i magazynów. Niemal całe jej życie było związane z Krakowem, o czym można przeczytać TUTAJ. 2 lipca 2023 roku, z okazji 100. rocznicy urodzin Szymborskiej, w stolicy Małopolski odbędzie się wiele ciekawych wydarzeń.

Otwarcie parku, w tle którego widnieje niezwykły mural

Przy ul. Karmelickiej 28 w niedzielę, 2 lipca o godz. 14.00 otwarty zostanie Park Wisławy Szymborskiej. „Wolę kolor zielony” pisała w wierszu „Możliwości” i tej zieleni z pewnością nie zabraknie. Zamiast betonowego parkingu, który funkcjonował tu wcześniej, powstała przyjazna, zielona przestrzeń, podzielona na różnobarwne ogrody. Wśród zieleni będzie można znaleźć poetyckie cytaty ze wspomnianego wiersza „Możliwości”. Obok parku, na ścianie budynku na ul. Karmelickiej 28 powstaje mural zaprojektowany przez grafików firmy Medicine. Autorzy projektu muralu to Joanna Dobranowska i Piotr Jakób. Centralnym elementem wielkoformatowego dzieła jest wiersz „Nic dwa razy”, a towarzyszą mu grafiki korespondujące z inną dziedziną artystycznej działalności poetki – kolażami.

Spacer szlakiem Szymborskiej i występ artystów Teatru Bagatela oraz Teatru Groteska

Na 2 lipca zaplanowano też liczne atrakcje dla dzieci i dorosłych. O godzinie 10:00 rozpocznie się spacer tematyczny. Szlakiem "Szymborskiej we wspomnieniach" poprowadzi uczestników wydarzenia krakowska przewodniczka Agnieszka Kuźma, a do udziału można zapisać się na stronie: dzielnica1.krakow.pl. W godzinach 11:00-15:00 na zabawy literackie warsztaty i konkurs na lepieje zaprasza Biblioteka Kraków. O godz. 14.00 otwarcie parku uświetnią występy aktorów Teatru Bagatela i Teatru Groteska, w wykonaniu których będzie można usłyszeć wiersze noblistki, a także ulubione standardy jazzowe Wisławy Szymborskiej.

- Nigdzie nie jest powiedziane, że obrazy można znaleźć wyłącznie w muzeach, a wiersze – tylko w książkach. Nie czujmy się bezpieczni, bo poezja i sztuka może nas zaatakować znienacka, na przykład na płocie przy ulicy, którą od lat codziennie chodzimy lub jeździmy do pracy czy do szkoły. A kiedy już nas zaatakuje, to zatrzymajmy się na chwilę. Przeczytajmy wiersz, przyjrzyjmy się obrazowi. Uśmiechnijmy się lub zamyślmy. I wspomnijmy wielką i skromną zarazem poetkę, laureatkę Nagrody Nobla, która jeszcze niedawno chodziła tą samą ulicą – mówi Michał Rusinek.

Najlepsze miejsca na grilla w Krakowie. Gdzie warto się wybrać? [ZDJĘCIA]

Park Jordana w Krakowie