Sygnalizacja

i

Autor: Pixaby

Koronawirus: Kraków wyłącza przyciski na przejściach dla pieszych. Od kiedy?

2020-04-03 11:52

Od soboty, 4 kwietnia nie będzie trzeba naciskać przycisków na przejściach dla pieszych. Wydział Miejskiego Inżyniera Ruchu UMK podjął taką decyzję w trosce o bezpieczeństwo krakowian.

Przyciski dla pieszych, to urządzenia, których codziennie dotykają tysiące mieszkańców Krakowa. Tym samym mogą być skupiskiem mnóstwa bakterii. Te z dłoni łatwo jest przenieść w inne miejsca, np. poprzez dotykanie twarzy. By zmniejszyć ryzyko zakażenia koronawirusem, postanowiono o wyłączeniu przycisków przy przejściach dla pieszych w Krakowie.

Wydział Miejskiego Inżyniera Ruchu w ostatnich dniach poczynił szereg prac, mających na celu ograniczenie do niezbędnego minimum konieczności naciskania przycisków dla pieszych w ciągu dnia. Z uwagi na kolejne apele odnośnie do ujednolicenia zasad i wyłączenia wszystkich przycisków na sygnalizacjach świetlnych, przychylono się do tych wniosków – mówi Łukasz Gryga, dyrektor Wydziału Miejskiego Inżyniera Ruchu UMK.

Pełne przeprogramowanie ponad 100 sygnalizacji świetlnych w krótkim czasie jest niemożliwe. Część z nich zmianę sygnału wymusza tylko użycie przycisku. Dlatego zastosowano dwa rozwiązania:

  • sygnalizacje na niektórych przejściach dla pieszych zostaną wyłączone (lista została uzgodniona z Wydziałem Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji). Przy wyborze przejść kierowano się m.in. natężeniami ruchu, długością przejść i natężeniem ruchu pieszych przy obecnych uwarunkowaniach
  • pozostałe sygnalizacje będą miały włączane cykliczne przejścia – tam, gdzie będzie możliwe szybkie przeprogramowanie, rozwiązanie zostanie wprowadzone na programach dostosowujących się do warunków ruchu. Pozostałe sygnalizacje świetlne zostaną przełączone na programy stało-czasowe, czyli włączające sygnały na całym skrzyżowaniu tak samo w każdym cyklu (będą jednak mogły się zmieniać w ciągu doby).

Urzędnicy podkreślają również, że programy dostosowujące się do warunków ruchu w pierwszej kolejności wprowadzone zostaną tam, gdzie istnieje priorytet dla komunikacji miejskiej. Ma to pomóc w jej niezakłócaniu.

Koronawirus. Posłuchaj, jakie przedmioty trzeba dezynfekować. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

Policja w Krakowie apeluje o pozostanie w domach
Sonda
Jaki jest Twój najlepszy sposób na walkę z domową nudą?