Ciekawostki

Krakowskie kopce. Jaka jest ich historia? Gdzie się znajdują? [GALERIA]

2023-09-25 13:25

Kraków to miasto-rekordzista pod względem liczby kopców. W stolicy Małopolski znajdziemy aż pięć tego typu budowli, usypanych w różnych okresach w historii Polski. Najstarsze są kopce Krakusa i Wandy, z kolei najbardziej popularny pozostaje kopiec Tadeusza Kościuszki. Największym z nich jest kopiec Józefa Piłsudskiego, a najmniejszym – Jana Pawła II. Jaka jest historia krakowskich kopców? Sprawdźcie w naszej galerii.

Kopce w Krakowie. Gdzie się znajdują?

Kraków to zdecydowanie wyjątkowe miasto niemal pod każdym względem. Jak powszechnie wiadomo, stolica Małopolski jest rekordzistą w skali kraju pod względem liczby kopców, które usypano w mieście. Krakowskie kopce są jednymi z najpopularniejszych atrakcji, jakie można odwiedzić w grodzie Kraka. Kopce w Krakowie to nie tylko wspaniałe monumenty historyczne, ale także miejsca owiane wieloma legendami, na których do dziś można obserwować pradawne obrzędy. W Krakowie znajdziemy pięć kopców. Najstarsze z nich to kopiec Krakusa i Kopiec Wandy. Ten pierwszy, Zdaniem prof. Andrzeja Buki powstał pomiędzy końcem VIII a połową X wieku. Z kolei kopiec Wandy wzniesiono najprawdopodobniej w okresie ok. VII – VIII wieku. Najmłodszym i najpopularniejszym pod względem turystycznym pozostaje kopiec Tadeusza Kościuszki, usypany na początku XIX wieku. Z kolei największym kopcem w Krakowie jest kopiec Józefa Piłsudskiego, mierzący ponad 35 m wysokości, powstały w latach 1934-1937. Najmłodszym kopcem w Krakowie, a zarazem najmniejszym jest kopiec Jana Pawła II, wzniesiony w 1997 roku, mający 7 m wysokości. Gdzie znajdują się kopce w Krakowie? Jaka jest ich historia? Sprawdźcie w naszej galerii.

Quiz dla prawdziwych znawców Krakowa. W jakiej dzielnicy jest ta ulica?

Pytanie 1 z 10
W jakiej dzielnicy znajduje się ul. Opolska?
Tradycyjne Święto Rękawki w Krakowie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE