Koniec pierwszego etapu przebudowy dworca Kraków Płaszów

2021-10-15 16:50
Kraków Płaszów
Autor: PKP Polskie Linie Kolejowe

Zakończył się pierwszy etap modernizacji stacji Kraków Płaszów. W piątek kolejarze oddali do użytku pasażerów odnowiony peron 3 i zupełnie nowy peron 4. Inwestycja nie tylko poprawi komfort podróżowania z tej ważnej krakowskiej stacji. Dzięki niej pociągi - zarówno te regionalne, jak i dalekobieżne - będą poruszały się po mieście znacznie szybciej.

O tym, co zyskują podróżni mówi Piotr Hamarnik z PKP Polskich Linii Kolejowych. 

Te perony są dużo większe, zarówno pod względem szerokości, jak i długości, wyższe od tych, które do tej pory funkcjonowały. Dużo lepiej zadaszone, więc będą lepiej chroniły przed warunkami atmosferycznymi. Powiększone zostało przejście podziemne, dodatkowo wyposażone w windy, które zaczną funkcjonować za kilka tygodni - wylicza. 

Pierwsi pasażerowie przyznają, że stacja w Płaszowie powoli zaczyna wyglądać tak, jak powinna. 

Ładnie to wygląda, napewno będzie funkcjonalne. Widać, że nowe, lepiej zrobione, tamte stare, to ruina była. Luksus. Porównując z tym, co było to rewelacja - mówią. 

Piotr Hamarnik dodaje, że oprócz odświeżone perony to nie wszystko. Zmodernizowana została również infrastruktura techniczna, dzięki czemu pociągi będą mogły dojeżdżać do stacji z prędkością nawet 160 km/h. A to ma kluczowe znaczenie dla rozwoju ruchu aglomeracyjnego i dalekobieżnego.

Zakończenie pierwszego etapu prac w Płaszowie wiąże się z rozpoczęciem robót na pobliskiej stacji w Bieżanowie. Przez miesiąc ruch pociągów na trasie z Kraków Główny - Wieliczka Rynek Kopalnia będzie zawieszony. Koleje Małopolskie uruchomiły już autobusy zastępcze.

Agresywna Polka zwyzywała i szarpała protestującą kobietę

QUIZ: Znasz wszystkie plotki z tygodnia?

Pytanie 1 z 6
Co takiego Cardi B dostała od Offseta na urodziny?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE