Komu, i dlaczego, przeszkadzają drzewa w Parku Bednarskiego? [AUDIO]

i

Autor: Kuba Paduch, Radio ESKA Takie widoki w Parku Bednarskiego są, zdaniem mieszkańców, coraz częstsze.

Komu i dlaczego, przeszkadzają drzewa w Parku Bednarskiego? [AUDIO]

2020-01-28 14:00

Park zostanie odnowiony, ale jakim kosztem? Zieloni aktywiści Krakowa biją na alarm. Wraz z rewitalizacją Parku Bednarskiego pod topór mają pójść drzewa. Dotyczyć to może nawet setek sztuk.

Nowe lampy, nowe ławki, nowe ścieżki i... wycinka zieleni. Krakowscy ekolodzy dotarli do planów rewitalizacji Parku Bednarskiego sprzed czterech lat, które przewidywały, że w czasie prac wyciętych zostanie prawie 750 drzew. Urzędnicy twierdzą, że drzewa trzeba wyciąć, bo są zbyt gęsto ułożone, przez co ich zdrowie jest w złym stanie. Zarząd Zieleni Miejskiej podkreśla jednak, że wyciętych nie zostanie 750 drzew, a "zaledwie" 260.

Najpierw chcemy sprawdzić przede wszystkim, o co tak naprawdę chodzi i skąd ta rozbieżność. To jest bardzo niepokojące, że na tak małym obszarze tak małego parku rozbieżność liczb drzew przeznaczonych do wycinki idzie w kilkaset sztuk - mówi Maciej Fijak z inicjatywy Akcja ratunkowa dla Krakowa.

Różnica według gminy wynika z nowej waloryzacji drzewostanu, która powstała między rokiem 2016 a obecnym. Poza tym, na większą wycinkę nie było zgody Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. ZZM zaznacza, że nie było też tak, że w ciągu 4 lat od pierwotnych planów wycięto 400 drzew.

Łącznie w tym czasie, a nawet jeszcze wcześniej, sukcesywnie prawdopodobnie około 100 egzemplarzy zostało wyciętych, albo po prostu nawet sprzątniętych, ponieważ wiele z nich to były drzewa, które zdążyły same się wywrócić bądź złamać - tłumaczy Adam Kulczycki z Zarządu Zieleni Miejskiej.

Nowy Park Bednarskiego, zgodnie z planami ZZM, ma zawierać nowe ławki, nowe kosze na śmieci, lampy, ścieżki oraz nową drewnianą altanę z widokiem na Wawel. Prace budowlane mają się rozpocząć w przyszłym roku i zakończyć za 2 lata.

Rewitalizacja czy może jednak masowa wycinka? Posłuchaj relacji Kuby Paducha:

W Krakowie po raz pierwszy odbyły się Igrzyska Wspinaczkowe dla osób z niepełnosprawnością [WIDEO]