Gąska sosnowa

i

Autor: Wikipedia Commons Gąska sosnowa. Niezwykły grzyb powrócił do Polski

Ciekawostki

Kilogram tych grzybów kosztuje prawie 10 tys. zł! Nie widziano ich w Polsce ponad 100 lat, teraz znów się pojawiły

2023-09-22 14:58

Gąski sosnowe to wyjątkowy gatunek grzybów i Święty Graal grzybiarzy. Ostatni raz widziano je w Polsce... 100 lat temu. Teraz znów można je znaleźć w naszych lasach. Kilogram gąsek sosnowych jest wart aż 8 tysięcy złotych! Warto więc rozglądać się za tymi grzybami podczas spacerów. Jak wygląda gąska sosnowa? Gdzie najchętniej rośnie? Jak ją znaleźć?

Jak wygląda gąska sosnowa? Jak rozpoznać ten grzyb?

Biały kruk wśród grzybów, rarytas, unikat - tak mówią grzybiarze o gąskach sosnowych. Nad Wisłą nie widziano ich przez ponad wiek, za to są niezwykle popularne w Japonii. Tam za kilogram tych grzybów trzeba zapłacić nawet 2 tys. euro. Wybierając się do lasu z koszykiem warto więc pamiętać, jak dokładnie rozpoznać gąskę sosnową - nigdy nie wiadomo, czy to właśnie my nie trafimy na prawdziwy leśny skarb. Kapelusz młodych gąsek sosnowych ma ranty, czyli obrzeża zawinięte ku trzonowi i miodowo-brązowy kolor. Nóżka zaś jest bulwiasta, brązowo-biała i delikatnie poszerza się ku dołowi.

Gdzie w Polsce rośnie gąska sosnowa?

O gąskach sosnowych usłyszeliśmy po upływie dziesiątek lat za sprawą pewnej grzybiarki z gminy Zawoja w Beskidach, która szczęśliwie trafiła na te niezwykłe grzyby. Są jadalne i wydzielają one silny aromat cynamonu, który nie znika nawet dokładnym wypłukaniu i po obróbce termicznej. Gąski sosnowe są niezwykle zdrowymi grzybami o silnym działaniu przeciwnowotworowym. Owocniki gąsek sosnowych rozwijają się pod ziemią, a niewprawieni grzybiarze mogą pomylić je z młodymi borowikami. Na razie nie wiadomo, czy na Święty Graal grzybiarzy trafiono jeszcze gdzieś w Polsce, poza gminą Zawoja. Na pewno jednak warto go szukać. Poza gąskami sosnowymi warto również wypatrywać innych rodzajów gąsek, bowiem nawet doświadczeni grzybiarze nie potrafią stwierdzić, jak liczny jest ten gatunek grzybów.

Ile kosztują grzyby w Krakowie? Ceny na targowiskach przyprawiają o zawrót głowy [GALERIA]

Zagraniczne filmy, w których zagrał Marcin Dorociński

Jadalny czy trujący? Rozpoznasz te grzyby? Sprawdź się w quizie

Pytanie 1 z 10
Boczniaki. Czy są jadalne?
grzyby
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE