Kierowcy odetchną z ulgą. Zniknie wąskie gardło na autostradowej obwodnicy Krakowa

2020-10-05 20:57
Przetarg rozbudowa węzła
Autor: Kuba Kusy

W poniedziałek Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i autostrad ogłosiła przetarg na koncepcję rozbudowy węzła Kraków Południe.

Inwestycja ma zlikwidować wąskie gardło, w którym notorycznie grzęzną kierowcy podróżujący na i z południa. Znacząco wpłynie też na poprawę bezpieczeństwa.

Rozbudowa będzie polegać na wybudowaniu dwóch równoległych wiaduktów. Ruch tranzytowy w kierunku na autostradę i z autostrady będzie poprowadzony górą na poziomie +1, natomiast ruch lokalny zostanie na dole w postaci bądź skanalizowanego skrzyżowania, bądź ronda - wyjaśnia Tomasz Pałasiński, dyrektor krakowskiego oddziału GDDKiA. 

Dyrektor Pałasiński dodaje, że ważnym elementem inwestycji jest również dobudowanie dodatkowego, niemal kilometrowej długości  pasa pomiędzy węzłem Kraków Południe, a wiaduktem nad ulicą Kąpielową.

Kierowcy, którzy będą chcieli zjechać z zakopianki na Węźle Południe, i nie chcą wjeżdżać na autostradę, tylko zjechać do miasta na węźle Łagiewnickim, nie będą musieli wjeżdżać na pasy szybkiego ruchu na autostradzie - stwierdza.  

Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury stwierdza, że istniejąca infrastruktura jest problemem dla ogólnopolskiego ruchu. 

To problem komunikacyjny dla kierowców z całej Polski. Kto jechał na południe zaznał kłopotów właśnie w tym miejscu. Sukcesywnie usuwamy te przeszkody. Przez Kraków będzie można przejechać szybko, bezpiecznie i komfortowo - zapowiedział. 

Wiceprezydent Jerzy Muzyk stwierdził, że nie wykluczonym jest, że miasto dołoży się do inwestycji.

Miasto ma przewidziane pewne środki inwestycyjne, od lat utrzymywane w programach finansowych. Jesteśmy spokojni, że damy radę. Wszyscy musimy stanąć na wysokości zadania - zapowiada. 

Według pomiarów ruchu, na odcinku zakopianki pomiędzy Głogoczowem, a Krakowem dziennie przejeżdża ponad 40 tysięcy pojazdów. O poszerzeniu o jeden pas tego odcinka obwodnicy mówi się od 22 lat. Do tej pory inwestycja pozostawała jedynie na papierze. Dodam, że zgodnie z zapowiedziami Generalnej Dyrekcji węzeł Kraków Południe ma być gotowy do 2026 roku. Niewykluczone, że miasto będzie współfinansowało inwestycję. 

Posłuchaj o tym, jak uprawiać seks w wannie i dowiedz się, jakie są polecane pozycje. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Budowa mostu pontonowego na Wiśle
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE