Kierowcy, noga z gazu! Będzie więcej stref Tempo 30 w Krakowie

2022-01-13 22:40
Mapa stref tempo 30
Autor: ZTP Kraków

W Krakowie przybędzie stref Tempo 30. To miejsca, w których auta muszą poruszać się z prędkością ograniczoną do 30 km/h. Nowe znaki pojawią się głównie na ulicach wewnątrz trzeciej obwodnicy. Obecnie objętych ograniczeniem jest już 1/3 wszystkich ulic w mieście.

Nowe znaki pojawią się głównie na ulicach wewnątrz trzeciej obwodnicy, a zmiany podyktowane są względami bezpieczeństwa. 

To bezpieczniejsza prędkość dla pieszych, rowerzystów. Zderzenie z pojazdem poruszającym się z prędkością 30 km/h daje 90 proc. 90 proc. szans na przeżycie. Przy wyższych prędkościach szanse te drastycznie maleją i taka przypadku zderzenia z pojazdem poruszającym się 50 km/h mamy już tylko 50 proc. szans - wyjaśnia Łukasz Gryga, Miejski Inżynier Ruchu. 

Urzędnik przekonuje, że ograniczenia wpłyną nie tylko na zwiększenie bezpieczeństwa na drogach, lecz także na poprawę jakości powietrza. 

Zapytani przez naszego kierowcy do zmian podchodzą raczej krytycznie.

Głupota, będą powoli jechać, będą korki, dodatkowo są te przepisy dotyczące przejść dla pieszych to będzie wszystko stało. Więcej Spalin, więcej pyłu z klocków hamulcowych i tego typu rzeczy. Głupota - mówią. 

Badania ruchu pokazują jednak, że paradoksalnie ograniczenia prędkości nie wpływają na pogorszenie czasu przejazdu, co więcej, dzięki nim ruch jest płynniejszy. Istniejące i te planowane strefy można zobaczyć na specjalnej mapie online przygotowanej przez Zarząd Transportu Publicznego. 

Poradnik Zdrowie: depresja lekooporna

QUIZ. Te słowa mogą wprowadzić w osłupienie! Czy wiesz, co znaczą? Sprawdź, czy jesteś elokwentny

Pytanie 1 z 10
Co oznacza wyraz: “ambiwalentny”:
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE