Wrak samochodu

i

Autor: Straż Miejska w Szczecinie Wrak samochodu

Wiadomości

Kiedy wraki samochodów na dobre znikną z ulic Krakowa? Radni podjęli zdecydowane działania

2023-11-09 12:24

Krakowscy radni od dłuższego czasu walczą z problemem wraków pozostawianych na ulicach stolicy Małopolski. O ile usunięcie ich z dróg publicznych nie stanowi większego problemu, tak kłopoty pojawiają się w przypadku, kiedy konieczne jest pozbycie się nieużytkowanych pojazdów z dróg wewnętrznych. Teraz może się to zmienić, a projekt krakowskich radnych trafił już do Sejmu.

Wraki samochodowe znikną z ulic Krakowa?

Wraki samochodowe oblegają ulice Krakowa - co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Tylko do 20 września bieżącego roku strażnicy miejscy usunęli ze stolicy Małopolski 832 samochody z dróg publicznych. Schody zaczynają się jednak wtedy, kiedy nieużytkowane auta "zagracają" drogi wewnętrzne, bowiem z powodu przepisów nie jest możliwe ich usunięcie. Teraz może się to zmienić, gdyż krakowscy radni przyjęli już rezolucję ws. wprowadzenia zmian w przepisach kodeksu drogowego.

Na mocy nowych przepisów straż miejska miałaby możliwość usuwania pojazdów z dróg wewnętrznych, co znacząco ukróciłoby cały proceder. Radni przyjęli już rezolucję ws. zmian, jednak teraz sprawą muszą zająć się parlamentarzyści, co potwierdził nam w środę, 8 listopada radny Łukasz Gibała podczas obrad Rady Miasta Krakowa.

Zmiany muszą zostać wprowadzone przez nowy parlament, ale my jako rada miasta mocno o to apelujemy. Liczymy, że zmiany w przepisach zostaną uchwalone, aby straż miejska mogła interweniować na drogach wewnętrznych w taki sam sposób, jak w przypadku dróg publicznych. Często dostajemy informacje o porzuconych pojazdach, ale w wielu przypadkach nie możemy z tym nic zrobić. Liczymy na zmiany w przepisach, aby nasze miasto nie było zaszpecane przez takie auta i nie było więcej sytuacji, w których nieuczciwi użytkownicy starych aut nie chcą ich złomować - powiedział w rozmowie z nami Łukasz Gibała.

Ile wynosi koszt odholowania wraku samochodu?

Koszt odholowania wraku samochodu wynosi 344,40 zł, natomiast stawka przechowywania pojazdu to 5,39 zł za dzień. Łukasz Gibała podkreślił, że kosztami całej "operacji" całościowo obciążani są właściciele pojazdów, w związku z czym miasto nie traci finansowo na walce z porzuconymi samochodami.

Małopolskie wsie widmo. Zostały po nich tylko cmentarze

Sprzątamy miasto z wraków. "Super Express" na tropie porzuconych aut