Kapa koronacyjna Michała Korybuta Wiśniowieckiego

i

Autor: Muzeum Katedralne na Wawelu

Kapa koronacyjna Michała Korybuta Wiśniowieckiego przeszła konserwację

2021-03-01 13:49

Najstarszy istniejący element stroju koronacyjnego królów polskich będzie dostępny dla zwiedzających. Po trwającej kilka lat konserwacji kapa koronacyjna Michała Korybuta Wiśniowieckiego trafiła do Muzeum Katedralnego na Wawelu. Praca z XVII-wieczną tkaniną nie należała do najłatwiejszych.

- Największym problemem była sprawa związana z pozornie dobrym stanem zachowania. Obiekt sprawiał wrażenie niekoniecznie tak zdegradowanego, jak okazało się to w momencie otwarcia obiektu. Podczas demontażu zauważyliśmy, że rewers tkaniny pokrywa sieć nawarstwiających się ściegów naprawczych - mówi kierująca konserwacją Natalia Krupa z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Wiosna w krakowskim ogrodzie zoologicznym

W ramach projektu konserwacji poddano też trzy ornaty pochodzące z XVI wieku. Jeden z nich również trafi na wystawę w Muzeum Katedralnym na Wawelu. Tamtejszą ekspozycję wzbogacą też zabytki odnalezione podczas konserwacji sarkofagów królewskich, między innymi korona Władysława IV Wazy, czy jabłko królewskie Zygmunta III Wazy.

- Regalia znajdują się na parterze muzeum w pierwszych pomieszczeniach. Natomiast na drugim piętrze ulokowaliśmy zabytki związane z liturgią kościoła oraz historią Karola Wojtyły - mówi ksiądz prałat Zdzisław Sochacki, proboszcz katedry na Wawelu.

Nowe eksponaty w Muzeum Katedralnym na Wawelu można zobaczyć od poniedziałku do soboty w godzinach od 9 do 17.

Kapa koronacyjna Michała Korybuta Wiśniowieckiego przeszła konserwację:

Jak długo przetrwałbyś jako bohater horroru?

Pytanie 1 z 10
Pukasz do drzwi mieszkania swojej drugiej połówki, ale okazuje się, że drzwi są otwarte, a w domu nikt nie odpowiada. Co robisz?