Już za chwilę PKP wprowadzi wakacyjny rozkład jazdy. Nowe przystanki w Małopolsce

2021-06-10 11:28 Kuba Paduch, Radio Eska
Już za chwilę PKP wprowadzi wakacyjny rozkład jazdy. Nowe przystanki w Małopolsce
Autor: Kuba Paduch, Radio ESKA Po długim okresie ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa Krakowianie są wygłodniali podróży. Nawet tych niedalekich.

10 nowych przystanków kolejowych w Małopolsce na wakacje. Polskie Linie Kolejowe ogłosiły wakacyjny rozkład jazdy, który zacznie obowiązywać w dwóch turach. W połowie czerwca mieszkańcy Krakowa i Skawiny będą mogli wysiadać na 2 dodatkowych przystankach, a pod koniec miesiąca po drodze do Zakopanego otwarte zostaną 4 inne.

Powrót dalekobieżnych pociągów na podhale i więcej przystanków na trasie z Krakowa do Skawiny. PKP szykuje się do wakacyjnej korekty rozkładów jazdy w Małopolsce. Już za 3 dni podróżni będą mogli wysiąść na dziesięciu nowych przystankach. Między innymi Kraków Opatkowice i Skawina Jagielnia. Oba przystanki w pełni dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Przykład przystanku Kraków Opatkowice. Do centrum Krakowa dojedziemy w 20 minut, natomiast do Skawiny w 8 minut. Z Przystanku Skawina Jagielnia do centrum Krakowa dojedziemy w 25 minut - mówi Dorota Szalacha z PKP PLK.

Do stolicy Tatr z kolei od 26 czerwca dojedziemy bezpośrednio z Krakowa, Warszawy i Gdyni. Otwarte zostaną również nowe przystanki w Suchej Beskidzkiej, Jordanowie, Rabie Wyżnej i Pyzówce.

Zakopianka jak na 21 wiek moim zdaniem nie jest odpowiednim rozwiązaniem. Kolej może z nią śmiało konkurować - mówi zadowolony mieszkaniec Zakopanego - też uważam, że kolej jest znacznie lepsza niż autobus, niż jakikolwiek samochód. To jest takie wygodne, wstaniesz, pochodzisz - dodaje inna mieszkanka podhala.

PKP chwali się, że względem ubiegłego roku skrócone zostały czasy przejazdów połączeń dalekobieżnych z Krakowem. Z Krakowa do Katowic najszybszym pociągiem dojedziemy w 53 minuty, a do Wrocławia w 2 godziny 53 minuty, czyli o pół godziny szybciej niż rok temu. Wakacyjny rozkład jazdy będzie obowiązywał do 28 sierpnia.

Od 2017 roku PKP w Małopolsce otworzyło w sumie 9 nowych przystanków. Między innymi Kraków Zabłocie, Kraków Podgórze, Kraków Bronowice, Sucha Beskidzka Zamek, Radziszów Centrum oraz dodatkowy peron w Zastowie.

Szczegóły wakacyjnej korekty rozkładu jazdy PKP w Małopolsce poznali Kuba Paduch i Łukasz Bobek:
Nowy przystanek PKP Kraków-Bronowice