Jak dużym zagrożeniem jest Zespół Dziecka Potrząsanego? Szpital Uniwersytecki uświadamia rodziców

2022-11-03 17:41
Czarny wózek na upały to nie jest dobry wybór
Autor: Canva

4 sekundy potrząsania mogą spowodować poważne zmiany w mózgu dziecka. Coraz częściej niemowlęta są narażane na Zespół Dziecka Potrząsanego. To choroba, która u najmłodszych uaktywnia się przez gwałtowne podrzucanie czy kołysanie. Skutki mogą być tragiczne.

- Zespół w takiej skrajnej formie może powodować śmierć. To jest 25 procent dzieci, które zostały potrząśnięte. U reszty dzieci może powodować: niedowidzenia lub zupełne niewidzenie, problemy z zachowaniem, z uczeniem - mówi Anita Franczak-Young, neuropsycholog z Kliniki Neurochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.

Lekarze apelują do rodziców, aby wybierali dla swoich pociech wózki z dobrymi amortyzatorami. Zwracają uwagę także na dbanie o własne zdrowie psychiczne.

- Spokojny rodzic to jest spokojne dziecko, czyli w opiece nad dzieckiem musimy zadbać o swoje emocje. Jeżeli czujemy, że ta opieka nas przerasta, musimy kogoś poprosić o pomoc albo wygospodarować dla siebie jakąś formę odpoczynku - dodaje Franczak-Young.

Objawami Zespołu Dziecka Potrząsanego są między innymi: senność, wymioty czy brak apetytu u niemowlaka.

Brudne przejście podziemne w Krakowie

Quiz. Czwartkowy test z geografii. Azja czy Afryka? Większość pada przy szóstym pytaniu!

Pytanie 1 z 10
Na jakim kontynencie leży państwo Brunei?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE