Czarny wózek na upały to nie jest dobry wybór

i

Autor: Canva

Jak dużym zagrożeniem jest Zespół Dziecka Potrząsanego? Szpital Uniwersytecki uświadamia rodziców

2022-11-03 17:41

4 sekundy potrząsania mogą spowodować poważne zmiany w mózgu dziecka. Coraz częściej niemowlęta są narażane na Zespół Dziecka Potrząsanego. To choroba, która u najmłodszych uaktywnia się przez gwałtowne podrzucanie czy kołysanie. Skutki mogą być tragiczne.

- Zespół w takiej skrajnej formie może powodować śmierć. To jest 25 procent dzieci, które zostały potrząśnięte. U reszty dzieci może powodować: niedowidzenia lub zupełne niewidzenie, problemy z zachowaniem, z uczeniem - mówi Anita Franczak-Young, neuropsycholog z Kliniki Neurochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.

Lekarze apelują do rodziców, aby wybierali dla swoich pociech wózki z dobrymi amortyzatorami. Zwracają uwagę także na dbanie o własne zdrowie psychiczne.

- Spokojny rodzic to jest spokojne dziecko, czyli w opiece nad dzieckiem musimy zadbać o swoje emocje. Jeżeli czujemy, że ta opieka nas przerasta, musimy kogoś poprosić o pomoc albo wygospodarować dla siebie jakąś formę odpoczynku - dodaje Franczak-Young.

Objawami Zespołu Dziecka Potrząsanego są między innymi: senność, wymioty czy brak apetytu u niemowlaka.

Brudne przejście podziemne w Krakowie

Quiz. Czwartkowy test z geografii. Azja czy Afryka? Większość pada przy szóstym pytaniu!

Pytanie 1 z 10
Na jakim kontynencie leży państwo Brunei?