Jacek Majchrowski

i

Autor: Ula Bienia, Radio Eska Jacek Majchrowski

Wiadomości

Jacek Majchrowski nie zamierza startować na prezydenta Krakowa. Wskazał następcę. "Bycie prezydentem to nie tylko splendory, jazda Lexusem"

2023-11-20 15:49

W poniedziałek, 20 listopada Jacek Majchrowski na konferencji poinformował, że 19 listopada minęła 21. rocznica jego ślubowania. Jest włodarzem najdłużej sprawującym urząd prezydenta, drugi był Juliusz Franciszek Leo. Po podsumowaniu swoich dotychczasowych osiągnięć ogłosił, że nie będzie ponownie ubiegał się o urząd prezydenta Krakowa w nadchodzących wyborach samorządowych, które odbędą się w 2024 roku, najprawdopodobniej do 23 kwietnia. Rozwiał tym samym jedną z najgorętszych wątpliwości w lokalnej debacie publicznej. "W tym wieku każdy rok może przynosić niespodzianki", powiedział Jacek Majchrowski.

Jacek Majchrowski ogłosił, czy będzie ponownie startował na urząd prezydenta Krakowa

O godz. 12.00 rozpoczęła się konferencja Jacka Majchrowskiego, na której ogłosił swoją decyzję dotyczącą kandydatury w przyszłorocznych wyborach samorządowych, które odbędą się wiosną. Poinformował, że nie będzie kandydować, a o ewentualnym  następcy wyraził się następująco: Najlepszym kandydatem, którego mogę rekomendować jest mój zastępca, pan profesor Andrzej Kulig.

- Nie zamierzam kandydować w najbliższych wyborach. Mówiąc szczerze, każdy rok przynosi pewne niespodzianki i wolałbym nie ryzykować pełniąc urząd prezydenta. Bycie prezydentem przez pół kadencji byłoby niewłaściwe. Choć czuję się zdrowo, w tym wieku każdy rok może przynosić niespodzianki i nie chciałbym ryzykować. Zrobiłem też badania popularności, te pozwalały mi spokojnie startować w wyborach, bo różniły się od tego które niektórzy publikują. Ale bycie prezydentem to nie tylko splendory, jazda Lexusem, to jest praca na cały rok - powiedział Jacek Majchrowski.

Jacek Majchrowski jest prezydentem Krakowa od 21 lat

Prof. Majchrowski pełni urząd prezydenta Krakowa od 2002 roku. Piątą kadencję pełni od 2018 roku, kiedy to wygrał pierwszą turę, natomiast w drugiej pokonał kandydatkę PiS Małgorzatę Wassermann, otrzymując 61,94% głosów. Zmiana na fotelu włodarza Krakowa będzie więc prawdziwą rewolucją. Z jego prezydenturą wiąże się sporo kontrowersji. Według części mieszkańców winny jest on między innymi zabetonowaniu Krakowa, zamieszkaniu wokół spółki Kraków 5020, niezabezpieczeniu praw do projektu stadionu Wisły, który jest studnią bez dna czy wieloletniemu niezrozumiałemu patronowaniu targów łowiectwa. W ubiegłym tygodniu media obiegły rzekome doniesienia o tym, że nie będzie on kolejny raz ubiegał się o urząd włodarza stolicy Małopolski. To zwykłe plotki, tak o medialnych doniesieniach powiedziała nam wówczas rzeczniczka prezydenta Krakowa, Monika Chylaszek zaznaczając, że pan prezydent nigdzie w żadnym kierunku się nie deklarował. Dziś jednak poznaliśmy ostateczną decyzję - Jacek Majchrowski nie będzie kandydował po raz kolejny na prezydenta Krakowa. Komentarze kandydatów na nowego prezydenta Krakowa zamieścimy po zakończeniu konferencji.

Osadzanie chochoła w Krakowie to ponadpółwieczna tradycja. Po raz kolejny upamiętniono nią sławetne wesele w podkrakowskich (wtedy) Bronowicach [ZDJĘCIA]

Debiut nowego marszałka. Co dalej z Szymonem Hołownią? | DUDEK O POLITYCE
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE