Innowacyjny zabieg z zakresu protetyki po raz pierwszy w Polsce. Odbył się w Szpitalu na Klinach

i

Autor: Kuba Paduch, Radio ESKA Szpital na Klinach inwestuje w rzadkie i innowacyjne zabiegi medyczne.

Innowacyjny zabieg z zakresu protetyki po raz pierwszy w Polsce. Odbył się w Szpitalu na Klinach

2021-05-25 16:08

Niemiecki lekarz specjalista przeprowadził w Krakowie zabieg, którego w Polsce jeszcze nie było. Osseointegracja to wszczepienie implantu w kość kikuta amputowanej nogi, który następnie jest łączony ze specjalistyczną protezą. Jest to rzadki oraz innowacyjny zabieg w protetyce, który w Europie odbywa się w zaledwie ośmiu krajach. Pionierem w Polsce okazał się Szpital na Klinach.

Pierwsza tego typu operacja protetyczna w Polsce. Krakowski szpital na Klinach umożliwił pionierski w skali kraju zabieg osseointegracji. Polega na wszczepieniu implantu w kość amputowanej kończyny dolnej. Implant jest potem integrowany ze specjalistyczną protezą mechaniczną, która jest sprawniejsza i prostsza w użyciu dla pacjenta niż klasyczne protezy lejowe.

Kikut wkłada w lej, co powoduje wiele trudności dla pacjenta. Są to i odparzenia, i trudności w poruszaniu się. Nawet siedzenie jest już niewygodne. Natomiast tutaj dzięki temu, osseointegracja jest to najprościej mówiąc likwidacja leja. Zamocowanie protezy do implantu - mówi Mariusz Grela.

Szpital na Klinach poddał osseointegracji dwójkę pacjentów. Zabieg przeprowadził specjalista z Niemiec. Polscy lekarze przyglądali się i uczyli operacji, by móc własnoręcznie ją wykonywać w przyszłości.

Sam zabieg jest dwuetapowy. Pierwsze zabiegi szkoleniowe, co podkreślam, już były wykonane. Kolejne, czyli drugi etap tego zabiegu, będą za cztery tygodnie. Potem oczywiście będziemy kwalifikować już kolejnych pacjentów - mówi dyrektorka szpitala Józefa Job.

Kolejne zabiegi będą wraz z końcem czerwca początkiem lipca. Lekarz z Niemiec Profesor Aschoff po tych zabiegach będzie miał konsultacje medyczne z trzema kolejnymi chętnymi na zabieg pacjentami.

W Europie osseointegracja funkcjonuje w zaledwie 8 krajach. Na świecie w około 20. Producentami samych implantów są jedynie Niemcy, Włosi oraz Amerykanie.

Szczegóły osseointegracji poznał nasz reporter Kuba Paduch:
Technologia zdalnie sterowanych robotów w służbie walki z rakiem szyjki macicy w krakowskim szpitalu na Klinach.

Jaki sport powinieneś zacząć uprawiać wiosną?

Pytanie 1 z 7
W wolnym czasie lubisz...
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE