Inicjatywa KlimatUJ napisała petycję do rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego [AUDIO]

2021-01-27 10:47
smog
Autor: pixabay.com

Studenci i naukowcy zebrali ponad tysiąc podpisów pod petycją i wysłali ją do rektora. Chcą zawalczyć o klimat i środowisko. Społeczność akademicka Uniwersytetu Jagiellońskiego zawiązała inicjatywę KlimatUJ. To reakcja na kryzys klimatyczno-ekologiczny. Domagają się wyznaczenia terminu w którym Uniwersytet stanie się neutralny klimatycznie i węglowo.

Inicjatywa KlimatUJ powstała dwa lata temu, przy Instytucie Socjologii. Zrzesza osoby związane z Uniwersytetem Jagiellońskim, nie godzące się na dalsze bagatelizowanie kryzysy klimatyczno-ekologicznego.

Razem chcemy budować akademicki ruch społeczny i działać na rzecz sprawiedliwości klimatycznej. W nasz ruch wchodzą nie tylko studenci. W działalność są też zaangażowani wykładowcy i studenci - mówi Estera Oramus z inicjatywy KlimatUJ.

W ciągu dwóch lat działania inicjatywy, grupa wsparła między innymi młodzieżowy strajk klimatyczny. Zainicjowała kurs na Uniwersytecie Jagiellońskim, który nazywał się: "Wyzwania dla demokracji w dobie zmian klimatycznych". A głównym działaniem było stworzenie petycji, która już trafiła do rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Petycja ma szesnaście podpunktów. Pierwszym założeniem jest wyznaczenie terminu w którym UJ stanie się neutralny klimatycznie i węglowo. Mamy też podpunkt związany ze stworzeniem i wspieraniem grupy ekspertów, która będzie szerzyć, rzetelne i sprawdzone informacje o zmianach klimatu - mówi Estera Oramus.

Pod petycją podpisało się ponad tysiąc osób i trafiła do rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jak twierdzą członkowie inicjatywy KlimatUJ - odbiór jest bardzo dobry i na pewno będziemy się spotykać i dyskutować, żeby jak najszybciej wprowadzać jakieś zmiany.

Musimy pamiętać, że w Polsce, pewne Uniwersytety na przykład w Poznaniu i Warszawie już działają dla klimatu. UJ jest najstarszą uczelnią i też musi zacząć coś robić. Walka o klimat i środowisko powinna być ważna dla wszystkich, bo wszystkich dotyczy - dodaje Estera Oramus.

UJ potwierdza, że petycja wpłynęła do rektoratu. Jak na razie ciężko mówić o tym, kiedy punkty z petycji zostaną zrealizowane.

Posluchaj o inicjatywie KlimatUJ:
Toruńskie biegi WOŚP w 2019 i 2020 roku
Sonda
Czy 500 plus w czasach koronawirusa powinno być zlikwidowane?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE