IMGW ostrzega przed suszą hydrologiczną w czterech województwach

i

Autor: pixaby/screen IMGW IMGW ostrzega przed suszą hydrologiczną w czterech województwach

IMGW bije na alarm! Cztery województwa poważnie zagrożone

2022-05-13 9:25

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie przed suszą hydrologiczną w województwach lubuskim, wielkopolskim, śląskim i małopolskim w związku z prognozowanymi nieznacznymi opadami i niskimi przepływami wody m.in. w zlewni Warty, Przemszy, Brynicy i Wisły.

Jak przekazał IMGW, alert hydrologiczny dotyczy zlewni: dopływów Warty od Wełny do Noteci (lubuskie, wielkopolskie); Przemszy i przyrzecza Wisły (małopolskie, śląskie); Przemszy wraz ze zbiornikiem Przeczyce (śląskie); Białej Przemszy (małopolskie); Przemszy od zbiornika Przeczyce do ujścia Brynicy (śląskie); Brynicy od zbiornika Kozłowa Góra do ujścia (śląskie); Przemszy od ujścia Brynicy do ujścia (śląskie); Wisły od ujścia Przemszy do ujścia Skawy (małopolskie).

W związku z występującymi niskimi przepływami wody oraz prognozowanymi nieznacznymi opadami atmosferycznymi, w kolejnych dniach w zlewni Przemszy i przyrzeczu Wisły spodziewane jest dalsze utrzymywanie się przepływów wody poniżej SNQ (średniej z najmniejszych przepływów rocznych) - wskazano.

Synoptycy oceniają prawdopodobieństwo wystąpienia suszy hydrologicznej na tych obszarach na 90-100 proc.

Ostrzeżenia wydawane są w sytuacji, gdy aktualne lub prognozowane wartości przepływu na stacjach wodowskazowych uznanych za reprezentatywne układają się poniżej SNQ przez minimum 10 dni.

Gnali jak opętani, na liczniku mieli blisko 200 km/h!

Prognoza dla alergików.

Ocieplenie klimatu powoduje, że wydłuża się okres pylenia roślin, i dzięki temu wzrasta ryzyko wystąpienia alergii, a chorzy bardziej dotkliwie odczuwają jej objawy

Listen to "Alergiczne ABC - co w tej chwili nas uczula? Rozmowa dr Piotrem Rapiejko" on Spreaker.

Pogoda na lato 2022: Szykuje się UPALNY lipiec! Znamy prognozy na wakacje!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE