Adopcja dziecka

i

Autor: pixabay.com

Wiadomości

Ile trwa proces adopcyjny dziecka i co zmienia nowelizacja ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej? Odpowiedź w drugim reportażu z cyklu "Cztery Ściany".

2023-06-17 15:30

Średnio dwa lata rodzice muszą czekać na adopcję dziecka. Procedury wiążą się nie tylko z rozprawami w sądzie, ale i z wcześniejszymi przygotowaniami. W lutym weszła w życie nowelizacja ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Dzięki niej wzrosły wynagrodzenia dla zawodowych rodzin zastępczych oraz skrócił się czas trwania procesu adopcyjnego. Zapraszamy na drugą odsłonę reportażu z cyklu "Cztery Ściany", który przygotowała nasza reporterka Ula Bienia.

Nowelizacja ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej wprowadza zmiany w finansowaniu. Na jej mocy zwiększa się miesięczne wynagrodzenie dla zawodowych rodzin zastępczych i dla osób prowadzących rodzinny dom dziecka do kwoty nie niższej niż 4100 złotych. To także zmiany, dotyczące kwestii urlopu rodzicielskiego.

Proces adopcyjny do łatwych nie należy. W trakcie procedury przyszli rodzice wypełniają potrzebne dokumenty i przechodzą specjalistyczne szkolenia. Uczą się na nich nie tylko o tym jak wychowywać, zajmować się dzieckiem, ale przede wszystkim jak budować więź i rozmawiać z nim chociażby o adopcji. 

O początkach, procedurach i czekaniu na wymarzone dziecko z Iwoną Kołodziej - mamą dwójki adoptowanych dzieci z krakowskiego ośrodka w drugim reportażu z cyklu "Cztery Ściany" rozmawia Ula Bienia. 

"Cztery Ściany" część 2 - cykl reportaży Uli Bieni

W kolejnym reportażu z cyklu "Cztery Ściany" powiemy między innymi o tym, czym charakteryzuje się rodzicielstwo zastępcze. Więcej na naszej stronie już niebawem! 

Protest "Ani jednej więcej!" w Krakowie 14.06.2023 [ZDJĘCIA]

Wiedźmin: Stary Świat