Wiatr do 100 km/h i deszcz w czwartek. Wiemy, gdzie będzie najgorzej [Pogoda IMGW na 24.02.2022]

i

Autor: Pixabay.com Huragan opanował Małopolskę. Liczba szkód i interwencji straży jest zatrważająca

Huragan opanował Małopolskę. Liczba szkód i interwencji straży jest zatrważająca

2023-03-14 7:48

W nocy z poniedziałku na wtorek (z 13 na 14 marca) na południu Małopolski huraganowy wiatr osiągał w porywach prędkość przekraczającą 100 km na godzinę. Strażacy interweniowali 50 razy, najwięcej w powiatach wadowickim oraz tatrzańskim. Ostrzeżenie przed silnymi wichurami nadal obowiązuje. Gdzie trzeba szczególnie uważać?

Małopolskie. Huraganowy wiatr powala drzewa; w nocy 50 interwencji

Jak przekazał rzecznik małopolskiej straży pożarnej Hubert Ciepły, główne wyjazdy strażaków dotyczyły usuwania powalonych drzew z dróg oraz linii energetycznych. Nikt nie został ranny. W nocy z 13 na 14 marca w Zakopanem porywy wiatry przekraczały prędkość 100 km/h. Na Kasprowym Wierchu odnotowano porywy przekraczające aż 122 km/h.

Ostrzeżenie drugiego stopnia o silnym wietrze wydał IMGW. Obowiązuje ono do 14 marca do godz. 18. w dziewięciu małopolskich powiatach:

  • gorlickim,
  • limanowskim,
  • myślenickim,
  • nowosądeckim,
  • nowotarskim,
  • suskim,
  • tatrzańskim,
  • wadowickim
  • w mieście Nowy Sącz.

- Poleciłem Małopolskiemu Komendantowi Wojewódzkiemu Państwowej Straży Pożarnej wzmocnienie sił i środków gotowych do udzielania natychmiastowej pomocy. Prognozowane są porywy wiatry o bardzo dużej sile – nawet 100 km/h. Apeluję o ostrożność. Takie porywy mogą uszkadzać drzewa i utrudniać ruch na drogach. Mogą też zostać uszkodzone linie energetyczne. Oczekuję od służb sprawnego usuwania awarii. Wobec takiej dynamicznej sytuacji pogodowej najważniejsze jest jednak unikanie zagrożeń. Apeluję do mieszkańców, aby na siebie uważali i zachowali czujność oraz przygotowali się choćby na takie sytuacje jak czasowy brak prądu – podkreśla wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

W Krakowie powstaje kolejny park kieszonkowy. To projekt z budżetu obywatelskiego [GALERIA]

Najbardziej poszukiwany rzeszowianin Robert Cz. zatrzymany w Hiszpanii
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE