Wynajem mieszkania

i

Autor: Pexels Wynajem mieszkania 2023

Wiadomości

Firma oferująca mieszkania na wynajem w Polsce ma poważne kłopoty finansowe. Co z wynajmującymi?

2023-09-22 15:22

Inwestująca w Polsce w mieszkania pod wynajem firma Heimstaden w rodzimej Szwecji potrzebuje dofinansowania w związku ze wzrostem oprocentowania kredytów. Problemy spółki dotknęły szwedzki fundusz emerytalny, który jest jej udziałowcem. Co to może oznaczać dla polskich wynajmujących mieszkania?

Wzrost oprocentowania kredytów odbija się czkawką również na rynku wynajmu

Według dziennika "Dagens Industri" w Szwecji firma pilnie potrzebuje 30 mld koron (2,5 mld euro). Jeśli chcesz zmniejszyć koszty odsetek (od kredytów) musisz zmniejszyć zadłużenie. Można to zrobić przez wniesienie kapitału albo sprzedaż aktywów - podkreślił na łamach gazety Christian Fladeland, prezes Heimstaden Bostad. Jednym z głównych właścicieli Heimstaden Bostad jest czołowy szwedzki fundusz emerytalny Alecta, który posiada w spółce 38 proc. udziałów o wartości 50 mld koron (4,21 mld euro), stanowiący 4 proc. jego kapitału. Podlegająca rządowi Inspekcja Finansowa (FI) w połowie września wszczęła postępowanie w sprawie inwestycji Alecta w Heimstaden. Śledczy badają, czy fundusz nie działał zbyt ryzykownie i nie naraził przyszłych emerytów na szkodę.

Koncern Heimstaden inwestuje również w Polsce

Fundusz Alecta na początku tego roku stracił na głośnym bankructwie amerykańskiego banku Silicon Valley, w którym miał udziały. Według strony internetowej Heimstaden, firma jest w Szwecji właścicielem 40 tys. mieszkań na wynajem. W Szwecji obowiązują czynsze regulowane, co oznacza, że ich wysokość jest każdego roku ustalana w negocjacjach między stowarzyszeniem najemców a właścicielami nieruchomości. Poza rynkiem szwedzkim Heimstaden zainwestował w nieruchomości w dziewięciu krajach, m.in. w Holandii oraz Niemczech, gdzie w Berlinie miały miejsce protesty przeciwko przejęciu przez tę firmę 4 tys. lokali mieszkalnych. Obawiano się wzrostu cen czynszów oraz przekształcenia mieszkań we własnościowe. Koncern Heimstaden inwestuje również w Polsce, specjalizując się w nabywaniu całych osiedli mieszkaniowych na wynajem na zasadach rynkowych. Jak przekazała Magdalena Stańczak z polskiej spółki Heimstaden, firma która jest obecna w Polsce od 2020 roku, "zapewnia finansowanie kilku nowych projektów deweloperskich". Obecnie ma w ofercie najmu 777 mieszkań w ramach czterech zrealizowanych inwestycji - trzech w Warszawie i jednej w Krakowie. W najbliższym roku do oferty Heimstaden dołączy kolejnych około 1,5 tys. mieszkań, które są obecnie na etapie budowy i wykańczania - zaznaczyła.

W Szwecji przez ostatni rok utrzymujące się przez 10 lat na niskim poziomie stopy procentowe znacznie wzrosły, podnosząc oprocentowanie kredytów hipotecznych. Jednocześnie o około 10 proc. spadły ceny nieruchomości, choć w wielu innych krajach, w tym Polsce, wciąż rosną.

Michał Probierz nowym selekcjonerem reprezentacji Polski. Oto jego dotychczasowa kariera [GALERIA]

Kilometry Pomocy Michelin 2023