Fala krytyki nadbudowy zabytkowej kamienicy. Mieszkańcy pytają kto się na to zgodził

2020-02-21 14:40
Fala krytyki nadbudowy zabytkowej kamienicy. Mieszkańcy pytają kto się na to zgodził.
Autor: Kuba Paduch, Radio ESKA Tak obecnie wygląda kamienica na rogu Zamoyskiego i Krzemionek.

Inwestor reklamuje przyszłe apartamenty, a mieszkańcy mówią o skandalu. Chodzi o nadbudowę, która pojawiła się na remontowanej od dwóch lat kamienicy przy ulicy Zamoyskiego w Krakowie.

Nadbudowa zabytkowej kamienicy straszy mieszkańców Starego Podgórza. Chodzi o budynek na rogu ulic Zamoyskiego i Krzemionki. Inwestor dobudował do niego piętro i wieżę, która jest nieco wyższa od poziomu dachu. To właśnie ta wieża stała się głównym przedmiotem drwin i krytyki na forach internetowych Podgórza. W przyszłości ma ona być punktem widokowym na Kraków. Póki co, Krakowianie zastanawiają się, kto na to wydał pozwolenie.

W ogóle nie współgra z otoczeniem, nie wspominając w ogóle że z parterem i pierwszym piętrem - mówi jeden z rozgoryczonych mieszkańców. - Tak sobie tłumaczę, że może ktoś jak miał inwestować w remont, to tylko w ten sposób mógłby coś na tym zyskać - zastanawia się inna mieszkanka. - Krótko mówiąc: skandal - kwituje.

Pozwolenie wydało Biuro Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na podstawie dokumentacji projektowej inwestora. Dokładniej w 2016 roku, gdy Wojewódzkim Konserwatorem był Jan Janczykowski. Obecny Zespół Konserwatorski przyznaje jednak, że efekt bardzo różni się od tego, co przedstawiał projekt.

Skierowaliśmy prośbę o również rozstrzygnięcia Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego, żeby stwierdził, czy przedmiotowa budowa i to, co w tej chwili widzimy, jest zgodna z zatwierdzonym projektem budowlanym - mówi Zastępczyni Wojewódzkiej Konserwatorki Zabytkówy, Dominika Długosz.

Jeśli Powiatowy Inspektorat stwierdzi, że doszło do samowoli budowlanej, będzie mógł nałożyć na inwestora kary i nakazać przebudowę kamienicy.

Kamienica pod podwójnym adresem: ul. Krzemionki 2 i ul. Zamoyskiego 24 powstała w pierwszych latach XX wieku.

Nadbudówka oszpeciła zabytkową kamienicę
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE