Epidemia grypy eskaluje. Szpitale, przychodnie i oddziały SOR pękają w szwach

i

Autor: Pixabay Epidemia grypy eskaluje. Szpitale, przychodnie i oddziały SOR pękają w szwach

Epidemia grypy eskaluje. Szpitale, przychodnie i oddziały SOR pękają w szwach

2023-01-02 8:29

Rośnie liczba pacjentów z grypą, na oddziale dostawiamy łóżka. Równocześnie, pomimo apeli trwających od września, dopiero teraz zwiększa się zainteresowanie szczepieniami – powiedziała dr Lidia Stopyra, pediatra i specjalista chorób zakaźnych w szpitalu Żeromskiego w Krakowie.

Rośnie liczba zachorowań na grypę

Sezon zachorowań na grypę właśnie osiąga swoje apogeum. Wirus grypy przenosi się drogą kropelkową, dlatego bardzo łatwo się nim zarazić. Szpitale, przychodnie i oddziały SOR pękają w szwach, a spory odsetek chorujących stanowią dzieci.

- Mamy epidemię grypy. RSV się wycisza. Najgorzej było 2-3 tygodnie temu. Teraz przybywa dzieci z grypą. Jeżeli chodzi o COVID-19 – to mamy pojedyncze przypadki – powiedziała dr Lidia Stopyra, szefowa Oddziału Chorób Infekcyjnych i Pediatrii w szpitalu Żeromskiego w Krakowie.

Ten oddział liczy 30 łóżek, ale pacjentów jest 41, z czego 24 to chorzy na grypę. "Dostawiamy łóżka. Rodzice narzekają, że jest ciasno, ale nie mamy innych możliwości" – stwierdziła pediatra. Jej zdaniem, w tym sezonie doszło do kumulacji liczby dzieci z infekcjami, ale nie dlatego, że utraciły one odporność w czasie pandemicznych obostrzeń, lecz dlatego, że nie zakaziły się rok i dwa lata temu

- Zamknięte były żłobki, przedszkola, szkoły. Rok, dwa lata temu dzieci nie zachorowały. W tym momencie zbiegły się roczniki dzieci, które pierwszy raz poszły do przedszkola – wyjaśniła lekarz dodając, że dzieci najczęściej w przedszkolu po raz pierwszy zakażają się wirusami, a takie pierwsze w życiu infekcje mają najcięższy przebieg.

Jak walczyć z grypą? Najlepiej się zaszczepić

Dr Stopyra zwróciła uwagę, że szczepionki mogą uchronić przed zakażeniem lub przed ciężkim przebiegiem choroby. W Polsce jednak – jak zauważyła – wyszczepialność przeciwko grypie była "zawsze dramatycznie niska". Według informacji ministerstwa zdrowia z 27 grudnia, na grypę zaszczepiło się ok. 700 tys. osób – czyli ok. 2 proc. populacji. Od września zachorowały ponad 2 miliony Polaków.

W Krakowie można bezpłatne zaszczepić dzieci przeciw grypie. Gdzie się udać?

Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego od września prowadzi bezpłatne szczepienia przeciwko grypie dla dzieci od 6. miesiąca do 5. roku życia. Miejski program zakładał podanie ponad 1 tys. dawek.

- Pomimo apeli trwających od września nie było zainteresowania. Tylko ok. 200, z ponad 1 tys., dawek zostało wykorzystanych. W ostatnich 2 dniach widzimy jednak zwiększoną liczbę zapytań o szczepienia. Apelowaliśmy, bo przewidywaliśmy taką sytuację jak teraz. Nie straszyliśmy grypą, ale spodziewaliśmy się epidemii – powiedziała dr Stopyra.

W ciągu całego roku w szpitalu szczepionki przeciwko grypie przyjęło zaledwie ok. 460 dzieci. Jej zdaniem, zachorowań na grypę jest znacznie więcej, niż podają oficjalne statystyki. Wynika to z faktu, że nie każdy chory idzie do lekarza, nie wszystkie zakażenia są zgłaszane. Oprócz szczepionek zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa może izolacja. 

Sara James: Uwielbiają ją tłumy. W szkole otarła się o rasizm!

QUIZ. Z czego są znani ci ludzie? Zobacz, jak odnajdujesz się w świecie celebrytów, biznesu i twórców

Pytanie 1 z 10
Co robiła Ewa Wachowicz, zanim trafiła do telewizji?