Zdaniem ekspertów Instytutu Kościuszki celem fake newsów jest szerzenie chaosu informacyjnego i załamania zaufania w sprawdzone źródła informacji.

i

Autor: Marco Verch Zdaniem ekspertów Instytutu Kościuszki celem fake newsów jest szerzenie chaosu informacyjnego i załamania zaufania w sprawdzone źródła informacji.

Ekspertka: Agresja w Przemyślu to efekt fake newsów produkowanych przez Rosję

2022-03-02 17:38

Wydarzenia w Przemyślu to efekt rosyjskiej propagandy - oceniają eksperci krakowskiego Instytutu Kościuszki. Think-tank zajmujący się między innymi tematyką cyberbezpieczeństwa ostrzega przed fake newsami dotyczącymi uchodźców.

W sieci coraz częściej pojawiają się wpisy o tym, że polsko-ukraińską granicę przekraczają głównie młodzi mężczyźni z Afryki i Bliskiego Wschodu, a nie uciekający przed wojną Ukraińcy. To fake news, po którym grupa kiboli zaatakowała w Przemyślu uchodźców.

- Są grupy osób głównie o poglądach prawicowych, które starają się stworzyć straż obywatelską, policję obywatelską. Jej zadaniem miałoby być śledzenie osób "nie-białych", "nie-Ukraińców" na ulicach i wymierzanie "sprawiedliwości" na swój sposób - mówi Ewelina Kasprzyk z Instytutu Kościuszki.

Ekspertka nie ma wątpliwości, że "polowanie" na osoby o innym niż biały kolorze skóry to efekt pojawiających się w mediach społecznościowych fake newsów. Anty-imigranckie nastroje podsycają m.in. politycy Konfederacji, którzy - powołując się na wybrane informacje medialne - sugerują, że Straż Graniczna może nienależycie kontrolować osoby uciekające z terytorium Ukrainy.

- Ja też to widziałem przede wszystkim na przejściu granicznym w Medyce. Okazuje się, że mnóstwo ludzi to mężczyźni spoza Europy, często nie w wieku studenckim i nieposługujący się nawet w zakresie szczątkowym językiem angielskim, nie mówiąc już o ukraińskim. Jest to niepokojący sygnał, na ile jest kontrolowany przepływ na granicy [...]. Sytuacja uchodźcza może być wykorzystywana do przechodzenia przez granicę przez imigrantów i imigrantów ekonomicznych, również tych, którzy napierali na granicę z Białorusią kilka miesięcy temu - mówił w Sejmie poseł Konfederacji Konrad Berkowicz.

We wtorek wieczorem w Przemyślu kibole przeprowadzili akcję "oczyszczania miasta", bijąc w centrum miasta trzech obywateli Indii. Kibole najprawdopodobniej sugerowali się pojawiającymi się w mediach społecznościowych fake newsami o tym, że w mieście dochodzi do aktów przemocy ze strony uchodźców - mimo że Policja oficjalnie zdementowała informację, aby liczba przestępstw w ostatnich dniach się zwiększyła.

- Rosjanie chcą dotrzeć do takich osób, które już w jakiś sposób szukają się szukać "prawdy", nie do końca wierzą w to, że to, co przedstawiane jest w mediach mainstreamowych, jest prawdą. To osoby, które są podatne na teorie spiskowe - ocenia Ewelina Kasprzyk.

Instytut Kościuszki wydał w środę poradnik, skierowany przede wszystkim do młodych osób, dotyczący walki z fake newsami. "CyberReakcja - Powstrzymaj Trolla" to kompendium wiedzy na temat tego, jakich metod dezinformacji używa rosyjska propaganda i na co zwracać uwagę, by odróżnić zafałszowany przekaz od prawdziwego. Poradnik można znaleźć na stronie instytucji.

Rosyjska propaganda dociera do Polski. Posłuchaj rozmowy Bartłomieja Plewni z Eweliną Kasprzyk z Instytutu Kościuszki w Krakowie:
Listen to "Dezinformacja i fake newsy" on Spreaker.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE