Egipskie ciemności w polskich miastach. W ten sposób oszczędzają energię!

2022-09-20 9:52
ciemność, ciemno, miasto
Autor: Pixaby

Kryzys energetyczny daje się we znaki coraz większej liczbie Polaków. Miasta obmyślają strategie oszczędzania energii, a niektóre już wdrażają konkretne działania. Przykładem jest m.in. Olkusz w województwie małopolskim. Miasto postanowiło zaoszczędzić na oświetleniu, zatem część latarni ulicznych została wyłączona. Centrum miasta jest dostatecznie doświetlona, ale prawdziwy problem pojawia się na małych osiedlach - tam zapanowały egipskie ciemności.

Olkusz leży w historycznym regionie małopolskiej ziemi krakowskiej na wschodnich rubieżach Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Znajduje się w połowie drogi krajowej numer 94, pomiędzy Będzinem a Krakowem. Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu, podobnie jak inne samorządy, szuka oszczędności z powodu rosnących cen prądu. Postanowił wdrożyć plan oszczędzania energii i… wyłączono część miejskiego oświetlenia.

W centrum miasta jest ciemnej, ale nie całkowicie ciemno. Działa część latarni i i one wystarczają, by oświetlić ulice i chodniki. Problem pojawia się za to na niektórych osiedlach, na przykład przy ulicy Francesco Nullo. Tam żadna z czterech latarni nie działa, a mieszkańcy obawiają się o swoje bezpieczeństwo. Nie chodzi tylko o ewentualne napaści czy kradzieże, ale też o to, że w ciemności łatwiej potknąć się i przewrócić.

Olkusz nie jest jedynym miastem, w którym podjęto tego typu działania. W Krośnie od północy do godz. 4 rano też wyłączone jest oświetlenie uliczne. W nocy część oświetlenia gaśnie też w Lubawie, w województwie warmińsko-mazurskim, w Dąbrowie na Opolszczyźnie czy w Ostrowie Wielkopolskim. W Wałbrzychu i okolicach nie będzie natomiast iluminacji zabytków. Jeśli chodzi o Małopolskę, władze Krakowa zastanawiają się nad wprowadzeniem reglamentacji energii. Na razie trwają konsultacje, ale możliwe, że wkrótce zostaną podjęte działania.

Impreza urodzinowa na 250 osób starosty Krzysztofa Baranowskiego z PSL w szkole podstawowej

QUIZ. Poniedziałkowy test z wiedzy ogólnej. O komplecie można tylko pomarzyć

Pytanie 1 z 10
Brytyjska królowa Elżbieta II w momencie śmierci była głową państwa w...
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE