ciemność, ciemno, miasto

i

Autor: Pixaby

Egipskie ciemności w polskich miastach. W ten sposób oszczędzają energię!

2022-09-20 9:52

Kryzys energetyczny daje się we znaki coraz większej liczbie Polaków. Miasta obmyślają strategie oszczędzania energii, a niektóre już wdrażają konkretne działania. Przykładem jest m.in. Olkusz w województwie małopolskim. Miasto postanowiło zaoszczędzić na oświetleniu, zatem część latarni ulicznych została wyłączona. Centrum miasta jest dostatecznie doświetlona, ale prawdziwy problem pojawia się na małych osiedlach - tam zapanowały egipskie ciemności.

Olkusz leży w historycznym regionie małopolskiej ziemi krakowskiej na wschodnich rubieżach Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Znajduje się w połowie drogi krajowej numer 94, pomiędzy Będzinem a Krakowem. Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu, podobnie jak inne samorządy, szuka oszczędności z powodu rosnących cen prądu. Postanowił wdrożyć plan oszczędzania energii i… wyłączono część miejskiego oświetlenia.

W centrum miasta jest ciemnej, ale nie całkowicie ciemno. Działa część latarni i i one wystarczają, by oświetlić ulice i chodniki. Problem pojawia się za to na niektórych osiedlach, na przykład przy ulicy Francesco Nullo. Tam żadna z czterech latarni nie działa, a mieszkańcy obawiają się o swoje bezpieczeństwo. Nie chodzi tylko o ewentualne napaści czy kradzieże, ale też o to, że w ciemności łatwiej potknąć się i przewrócić.

Olkusz nie jest jedynym miastem, w którym podjęto tego typu działania. W Krośnie od północy do godz. 4 rano też wyłączone jest oświetlenie uliczne. W nocy część oświetlenia gaśnie też w Lubawie, w województwie warmińsko-mazurskim, w Dąbrowie na Opolszczyźnie czy w Ostrowie Wielkopolskim. W Wałbrzychu i okolicach nie będzie natomiast iluminacji zabytków. Jeśli chodzi o Małopolskę, władze Krakowa zastanawiają się nad wprowadzeniem reglamentacji energii. Na razie trwają konsultacje, ale możliwe, że wkrótce zostaną podjęte działania.

Impreza urodzinowa na 250 osób starosty Krzysztofa Baranowskiego z PSL w szkole podstawowej

QUIZ. Poniedziałkowy test z wiedzy ogólnej. O komplecie można tylko pomarzyć

Pytanie 1 z 10
Brytyjska królowa Elżbieta II w momencie śmierci była głową państwa w...