E-papierosy problemem szkół w całej Polsce. W Krakowie chcą z nimi walczyć

2020-01-27 8:40
kradzież wkładów do e-papierosów
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com

Krakowskie szkoły ruszają do walki z paleniem elektronicznych papierosów. Do placówek trafiły tysiące ulotek informacyjnych. Według ostatnich danych co trzeci uczeń w wieku od 15 do 19 lat regularnie pali e-papierosy.

Problem z paleniem e-papierosów dotyczy nie tylko osób dorosłych. Ten nałóg coraz częściej spotyka się wśród młodzieży. Mowa tu nie tylko o osobach, które skończyły 18 lat. Z e-papierosem widywane są też młodsze osoby. Krakowskie szkoły wraz z sanepidem postanowiły walczyć z tym problemem.

Próbujemy docierać i informować, jak e-papierosy są szkodliwe. Staramy się robić to na wiele sposobów. Prowadzimy kampanie skierowane do najmłodszych dzieci, bo mamy programy w przedszkolach, szkołach podstawowych i ponad podstawowych - mówi Dominika Łatak-Glonek z małopolskiego sanepidu.

Lekarze podkreślają, że elektroniczne papierosy nie są bezpieczne. Tak jak te tradycyjne zawierają substancje rakotwórcze i uzależniają.

Popularność e-papierosów wśród młodzieży to wina presji rówieśniczej. Nic się nie liczy tak, jak akceptacja ze strony koleżanek i kolegów. Jest to problem z asertywnością, bo jeśli młodzież wierzyłaby w swoje możliwości, to nie ulegałaby tak łatwo tej brzydkiej modzie - tłumaczy psycholog Anna Jeziorek.

Od 2011 roku liczba osób korzystająca z e-papierosów wzrosła sześciokrotnie.

Tematem zajął się Łukasz Miłoszewski.

W Krakowie po raz pierwszy odbyły się Igrzyska Wspinaczkowe dla osób z niepełnosprawnością [WIDEO]

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE