Drugie już pandemiczne obchody Święta Konstytucji 3 Maja na Placu Matejki w Krakowie

2021-05-03 14:17
Drugie już pandemiczne obchody Święta Konstytucji 3 Maja na Placu Matejki w Krakowie
Autor: Kuba Paduch, Radio ESKA Wieniec przed Grobem Nieznanego Żołnierza złożyli między innymi kombatanci i ich rodziny.

Uroczystość skromna, ograniczona zasadami sanitarnymi, ale zdaniem władz wojewódzkich ważna i potrzebna. Trzeciego maja na Placu Matejki w Krakowie jak co roku odbyło się uroczyste składanie wieńców przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Zrobili to przedstawiciele władz lokalnych, krajowych, służb mundurowych, partii politycznych ale także niewielka grupa koronasceptyków, która przyszła na uroczystość bez maseczek.

Krakowskie obchody trzeciomajowe na Placu Matejki już drugi raz odbyły się w cieniu pandemii. Uroczystość była skromniejsza niż zwykle. Składała się głównie z tradycyjnego złożenia wieńców przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Prócz przedstawicieli służb państwowych zjawiła się około setka Krakowian. Nie byli przejęci faktem, że wciąż mamy pandemię koronawirusa i mimo niej przyszli świętować.

Jest zachowana właściwa odległość więc myślę, że jest zachowana odpowiednia atmosfera przy tej okazji - mówiła jedna z przybyłych Krakowianek - te maski i tak nam w niczym nie pomagają. Jedyny powód dlaczego ja obecnie też noszę tę maskę to prośba moich rodziców, żebym nie miał problemów z policją - mówił inny Krakowianin.

Myślę, że wszyscy pokazaliśmy tutaj w Krakowie, że z jednej strony można świętować, ale z drugiej strony możemy to robić w taki bezpieczny sposób - mówił po uroczystości Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita.

Niestety nie wszystkie przybyłe osoby uszanowały obostrzenia sanitarne. Na uroczystości pojawiła się kilkoosobowa grupa przedstawicieli Małopolskiego Marszu Wolności. Nie mieli maseczek i mimo próśb policji ich nie założyli. Chcieli w ten sposób zamanifestować brak zgody na rządowe obostrzenia oraz wątpliwości co do tego, że koronawirus stanowi jakiekolwiek zagrożenie. Nie spotkały ich za to żadne konsekwencje a sama uroczystość ostatecznie przebiegła bez zakłóceń.

Wśród uczestników obchodów na Placu Matejki był nasz reporter Kuba Paduch:
Orędzie Andrzeja Dudy na 3 maja

Jaki sport powinieneś zacząć uprawiać wiosną?

Pytanie 1 z 7
W wolnym czasie lubisz...
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE