Druga rocznica wybuchu wojny w Ukrainie. Czterech zachodnich przywódców przybyło do Kijowa

i

Autor: PAP/EPA/CLEMENS BILAN Druga rocznica wybuchu wojny w Ukrainie. Czterech zachodnich przywódców przybyło do Kijowa

wiadomości

Druga rocznica wybuchu wojny w Ukrainie. Czterech zachodnich przywódców przybyło do Kijowa

2024-02-24 7:45

Mijają dwa lata od wybuchu wojny w Ukrainie. Wojska rosyjskie zaatakowały naszego wschodniego sąsiada z północy, wschodu i południa, próbując bez sukcesu zająć m.in. stolicę tego państwa, Kijów. Przeprowadzono ostrzał rakietowy i artyleryjski na ukraińskie miasta i obiekty. Dziś Ukraina wciąż się broni. W sobotę, 24 lutego czworo zachodnich przywódców – premierzy Włoch, Kanady i Belgii oraz szefowa Komisji Europejskiej – przybyło w do Kijowa, aby okazać solidarność Ukrainie.

Wojna w Ukrainie. Mijają dwa lata od rozpoczęcia konfliktu

Trzy dnia przed wybuchem wojny, 21 lutego 2022 r. prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret o uznaniu suwerenności separatystycznych Republik Ludowych w Donbasie, Donieckiej i Ługańskiej.

24 lutego 2022 roku Rosja zaatakowała Ukrainę z północy, wschodu i południa, próbując bez sukcesu zająć m.in. stolicę tego państwa, Kijów. W kwietniu tego roku wojska rosyjskie zostały wyparte z północy kraju, w tym z obwodu kijowskiego. W jesiennej kontrofensywie Ukraińcy wyzwolili niektóre tereny zajęte na południu i wschodzie kraju, w obwodach charkowskim, chersońskim i mikołajowskim. Rozpoczęta w czerwcu 2023 roku ukraińska kontrofensywa nie przyniosła znaczących sukcesów. Wojna przybrała charakter walk pozycyjnych, koncentrując się w wybranych punktach w Donbasie, obwodach chersońskim i zaporoskim.

W rosyjskiej inwazji na Ukrainę zginęło ponad 10 tys. cywilów, co najmniej dwa razy tylu zostało rannych, a kilkanaście milionów Ukraińców zostało zmuszonych do ucieczki. Zablokowane dostawy ukraińskiego zboża spowodowały kryzys żywnościowy w najbiedniejszych regionach świata. Wywołany wojną kryzys energetyczny doprowadził do podwyżek cen w wielu krajach.

Według danych amerykańskiego i brytyjskiego wywiadu straty po stronie rosyjskiej wynoszą 300-350 tys. zabitych i rannych żołnierzy, a po stronie ukraińskiej co najmniej 200 tys., jednak nie da się precyzyjnie określić liczby ofiar wojskowych.

Rosyjska inwazja skonsolidowała Zachód, który nałożył bezprecedensowe sankcje na Moskwę i udzielił liczonego w dziesiątkach miliardów dolarów wsparacia zbrojeniowego, ekonomicznego i humanitarnego Kijowowi. NATO poszerzyło się o Finlandię, na ostatniej prostej do przystąpienia do Sojuszu jest też Szwecja.

W sobotę, 24 lutego Giorgia Meloni, Justin Trudeau, Alexander De Croo oraz Ursula von der Leyen przyjechali pociągiem z Polski w nocy z piątku na sobotę – poinformował włoski rząd w oświadczeniu.

Meloni ma w sobotę wziąć udział w wideokonferencji, w której będą uczestniczyć liderzy państw grupy G7. Do udziału w rozmowie został zaproszony także prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski

Budzisz: tak może zakończyć się wojna PORTAL OBRONNY